Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Consumarea produselor în supermarket înainte să fie ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Consumarea produselor în supermarket înainte să fie achitate poate fi considerată furt? Am fost amenințat cu poliția din acest motiv, deși am pus produsul înapoi coș după ce l-am desfăcut

Bună ziua. Zilele trecute am fost pus intr-o situatie putin jenanta. Eram cu sotia si cu copilul la cumparaturi, celui mic i sa facut sete asa ca am deschis o sticluță de apa pe care o aveam dejain cos, cel mic si-a potolit setea si am pus sticla pe jumate consumata inapoi in cos urmand sa o platesc, un domn de la paza care a vazut toatascena a venit la noi amenintandune ca va chema politia pentru ca acesta este furt. Am insistat sa vorbesc cu responsabilul magazinului, acesta a venit, a vazut sticla, a vazut si ca in carucior se afla marfa de peste 300 de lei, si a considerat ca este ok sa nu cheme politia insistand totusi ca ceea ce am facut esteun furt.
Nu consider ca am furat nimic avand in vedere ca nu am parasit incinta magazinului fara a imi achita cumparaturile inclusiv acea sticla si nici nu am avut intentia de a oculta ceea ce am facut. Intrebareameaeste; daca desfac un produs in magazin este declarat furt?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua! Aceasta este speta des intalnita si predata studentilor de la Drept. Problema se pune cand se dobandeste proprietatea unui bun: in momentul cand se achizitioneaza produsul sau in momentul cand se pune in cos produsul (rezultand astfel intentia de a achizitiona produsul)? Bineinteles, ca aceasta speta a ramas cu raspuns deschis si intens dezbatuta, insa avand in vedere ca nu ati abandonat produsul desigilat, ci l-ati achizitionat, nu ar trebui sa va ingrijoreze acest aspect, desi nu trebuie sa devina o practica. Daca puteti observa, agentul de paza a actionat justificat, dat fiind faptul ca de multe ori pe rafturi intalnim produse deteriorate, cutii rupte, produse lipsa din cutii, inclusiv sticle desfacute, etichete rupte si se cauzeaza astfel prejudicii supermarketului respectiv, intrucat aceste produse nu pot fi revandute (alimente, bauturi) sau revandute la un pret mult redus (produse nealimentare).
Carmen Matei, Avocat
Buna ziua,
Si eu fac asta mereu si doar odata se trezi un nene de la paza sa ma judece, ceva de genul dvs...
Nu l am bagat in seama, am pus sticla goala in cos si l am invitat sa cheme politia si am plecat mai departe...
Banuiesc ca am fost urmarit cu ajutorul camerelor de supreveghere pana la casa unde era si domnul de mai devreme... am pus toate cumparaturile precum si sticle goala pe acea banda la casa, am platit tot si m-am luat un pic de acel pandar, cum le spun eu..., nu a mai zis nimic...acum se uita mereu urat la mine cand trec pe acolo :)))
Oricum, orice acuzatie de furt trebuie dovedita si, la ce sisteme de supraveghere exista, nu e greu de dovedit atat asta, cat si contrariul...

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Si eu fac asta mereu

Si vi se pare firesc? Este ceva de care sa fiti mandru ? Sau considerati ca existand un sistem de supraveghere acei oameni nu au alta treaba decat sa se asigure ca dumneavoastra platiti o guma ?
Stiti ce placut este sa ai nevoie de o filmare/imagine care sa constituie proba (un portofel disparut...un telefon...etc), insa acestea nu exista deoarece in zona aceea sunt cu doar cu dumneavoastra ,fericit consumand o acadea...
O zi frumoasa va doresc

asclepios, utilizator
Buna seara.
Nu e vorba de mandrie sau altceva aici dar sunt momente in care te loveste* setea sau esti cu un copil mic ce vrea ceva si incepe sa planga daca nu primeste...si N motive...
Personal consider ca e ok sa consumi ceva intr.un supermarket atata timp cat si platesti acel produs, ca mai sunt si altfel de persoane...problema lor... eu voi continua sa procedez la fel...
Seara placuta
La lidl, nu exista la intrare loc de depozitare, trebuie sa intri in magazin si sa lasi sacosa langa casa. Am intrat cu o jumatate de placinta in mana, am dat la gardian plasa, apoi fsra sa mi dau seama am intrat cu placinta in mana. Una din fetele de pe linie m a vazit , iar prin casca lor interna, am fost urmarita pana la casa. Dupa ce am achitat cumparaturile m au intrebat politicos daca nu cumva trebuie sa mai platesc ceva. Atunci mi a picat fisa, am spus ca aveam produsul, ca a vazut si gardianul, am aratat bonul de unde am cumparat produsul si chiar am cerut sa verifice camerele daca nu ma cred ca nici nu am fost pe la raionul cu produse de patiserie. La suma de aproape 200 lei nu ma pun la 2 lei, tinand cont ca nu au acel produs. Deci atentie, fiecare magazin are regulile lor interioare , si da , asa cum spunea cineva mai sus, sunt persoane care se ocupa de distrugerea si desfacerea produselor, ca apoi sa le abandoneze pe rafturi. De aici ...de unde sa se stie cine e corect si cine nu