avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Activitate cristh

Activitate cristh

Buna ziua.Sunt angajata unei firme din 3 februarie 2009 si am lucrat la aceasta firma pina in data de 2 ianuarie 2010.In data de 3 ianuarie dupa iesirea de la serviciu mi s-a transmis din partea proprietarei firme printr-o colega sa nu mai vin la serviciu pentru ca am fost concediata.In decursul lunilor lucrate nu am primit nici o sanctiune disciplinara, nici o avertizare ori raport pe motive de disciplina nici scris si nici verbal din partea nici unui superior s-au mustrari privind activitatea mea.Cartea mea de munca se gaseste la aceasta firma ,nu mi sa dat sa semnez niciodata un contract de munca si nu cunosc situatia mea de la ITM.Am ramas restanta la plata salariilor pe lunile noiembrie si decembrie si schimburile din ianuarie.Va rog sa-mi dati un sfat despre cum pot sa-mi obtin drepturile banesti si notificarile corecte in cartea de munca.Mentionez ca am trimis o scrisoare firmei prin care am cerut explicatii privitoare celor de mai sus si desi timpul ar fi permis-o nu am primit raspuns.Va multumesc anticipat.
cum poate banca sa ma scoata din indiviziune daca ceilalti comostenitori nu au posibilitatea sa imi cumpere partea de mostenire.Cine o sa imi dea partea din bunuri pe care apoi sa le execute banca?.Ori cine o sa le dea comostenitorilor neimplicati in acest inprumut partile cuvenite din casa care sa imi revina apoi pe deantregul mie si sa poata fi executata de banca?
Va multumesc frumos pentru raspuns si .....urare.Problema este ca mai am un imobil, in curs de renovare lucru pentru care am luat creditul,imobil pe care l-am donat socrului meu act de donatie facut ulterior luarii creditului. Poate banca sa obtina o anulare a acestui act de donatie?
Casa si terenul nu au fost depuse garantie creditul nefiind ipotecar ci garantat doar cu salariul .Cum mi se poate ipoteca partea mea din casa si teren daca nu sunt mostenitor unic?Va multumesc.
Casa si terenul nu au fost depuse garantie creditul nefiind ipotecar ci garantat doar cu salariul .Cum mi se poate ipoteca partea mea din casa si teren daca nu sunt mostenitor unic?Va multumesc.
In urma unei datorii bancare neachitate, banca sau executorul ar putea sa-mi execute mostenirea din casa parinteasca obtinuta in urma decesului tatalui meu daca aceasta este inpartita intre mine,mama mea si sora mea ? Mentionez ca eu am cumparat de la mama partea ei de imobil si teren cu obligatia de intretinere pina la moarte ea pastrandusi dreptul de a rezilia contractul in cazul nerespectarii de catre mine si sotia mea a obligatiilor la care am consimtit