avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Activitate Maria Burs

Activitate Maria Burs

Buna dimineata !

De un an de zile am semnalat administratorului si presedintelui blocului spargerea unei tevi, care a umezit unul dintre peretii WC-ului de serviciu. In iunie anul trecut, fostul administrator (in luna septembrie a decedat) a venit cu o echipa de instalatori si a constatat faptul spargand zidul si ajungand la concluzia ca teava este sparta undeva intre etajele 4-5. Solutia: trebuie inlocuita spargandu-se zidul WC-ului de la vecinii de la etajul 5. De atunci insa vecinii de la etajul 5 refuza sistematic sa deschida usa pentru reparatie si remedierea acestei situatii conditionand acest lucru de reparatii pe care ar trebui sa le efectueze administratia blocului pe terasa blocului (care le cauzeaza igrasie pe tavanul din sufragerie). Schimbarea unei tevi este o operatiune a carei reparatie ar ajunge (cu zidarie cu tot la cele doua apartamente) la cel mult 1000 lei, in timp ce reparatiile terasei ar depasi 10.000 lei. Cum spartura tevii s-a marit, iar in WC-ul de serviciu exista un miros pestilential (provenit din peretele spart in dreptul tevii de apa) care se raspandeste in toata casa si cum administratorul actual, in ciuda repetatelor interpelari refuza sa dea vreo explicatie sau sa ia vreo masura, intrebarea mea este daca se poate da in judecata administratia blocului pentru neexecutarea sarcinilor ce-i revin si/sau proprietarii apartamentului de la etajul V pentru ca refuza sa coopereze si sa rezolve aceasta situatie. Sigur ca a doua intrebare ar fi daca litigiul ar avea castig de cauza in instanta in conditiile in care administratia pretinde ca nu dispune de banii necesari pentru repararea terasei.

Multumesc pentru raspunsul Dvs. la aceasta intrebare.
;)Buna seara !

In calitate de consultanti educationali pentru studii in strainatate, am fost intrebati cum se poate justifica din punct de vedere contabil o plata privind taxa de scolarizare a fiului de catre patronul unei firme (este vorba de un curs universitar de ospitalitate si restauratie efectuat in Elvetia pe care doreste sa-l urmeze un tanar ai carui parinti detin un restaurant in Radauti). Poate fi vorba de instruire in ideea ca tanarul se intoarce sa lucreze in tara la restaurantul parintilor dupa absolvirea facultatii ? Sau de sponsorizare ?

Multumim anticipat pentru raspunsul Dvs la aceasta intrebare.
Buna dimineata !

As vrea sa vand un autovehicul care apartine unei firme al carei administrator unic sunt, unei persoane particulare (tot subsemnata) si as avea nevoie de consultanta juridica in aceasta privinta.

Ma puteti ajuta cu sfaturi legate de pasii pe care trebuie sa-i urmez sau recomandandu-mi un avocat specializat pe asemenea tranzactii ?

Cu multumiri anticipate,

Maria Popescu