avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate veronyka48

Activitate veronyka48

Răspuns la discuția mostenire
da imobilul a cazut in cota unei surori de-a sotului obligand-o pe aceasta sa-i plateasca sulta...si pentru ca nu i-a platit..ne-am mutat in imobil....in ceea ce priveste terenul,conf.hotararii judecatoresti din anul 1989,terenul a ramas in indiviziune numai pentru surorile sotului,intrebarea mea este.....sotul mai are dreptul la teren?fac precizarea ca el nu a renuntat la teren in favoarea celor 2 surori.....dar asa a fost emisa hotararea.
Răspuns la discuția mostenire
=D>
Răspuns la discuția mostenire
imi raspunde si mie cineva......va rooog!
Discuție mostenire
sotul meu are o hot.jud. definitiva emisa in 1989 unde,pe de o parte s-a facut iesirea din indiviziune a bunurilor imobile iar ,pe de alta parte au ramas in indiviziune cu terenul aferent locuintei.In aceasta hotarare au ramas in indiviziune la terenul aferent doar 2 mostenitori(surorile sotului)desi sotul meu nu a cedat dreptul lui de mostenire nici uneia dintre surori.Cum isi poate recupera sotul meu partea lui de teren care i se cuvine conf.certificatului de mostenitor...daca in hotararea mai sus amintita nu este trecut?
Discuție contabilitate
cum se calculeaza sporul de greutate la animale?
Discuție somaj
Buna ziua!Situatia mea este urmatoarea:pe data de 9 febr.2010 trebuia sa ma prezint la viza pentru somaj,dar din motive personale nu am fost.M-am prezentat pe data de 5 martie 2010 cand am fost anuntata ca am pierdut o luna de somaj si cand am depus o cerere pentru a relua somajul,spunandu-mi sa merg pentru a ma programa la viza dupa 10 zile,ceea ce am si facut ,fiind programata pentru viza pe 13 aprilie 2010.Astazi data de 18 martie2010 am primit somajul..dar nu 500 lei cat mi s-a stabilit indemnizatia ci 143 de lei.
Intrebari:1.ce reprezinta suma de 143 de lei???
2.de ce mi-a fost anulat somajul.....un somer nu are dreptul la concediu de odihna?..deci..lipsa mea de la viza nu putea fi considerata astfel....??
Răspuns la discuția iesirea din indiviziune
Nu pot sa cred...un mostenitor exclus...ce legi sunt astea???????????????????????
Răspuns la discuția iesirea din indiviziune
Dar,totusi,iesirea din indiviziune pentru teren nu s-a facut si trebuie facuta,asa cum a zis colega d-voastra,
Răspuns la discuția iesirea din indiviziune
Va multumesc tuturor!Da,in mare s-a inteles situatia,da,din hot.din 1990,trebuia sa primeasca o sulta..din bunurile imobile...n-am vazut nimic nici pana in ziua de azi...dar ceea ce nu inteleg este...de ce in aceiasi hotarare sotul meu nu este trecut in indiviziune cu ceilalti mostenitori pe teren....vrem sa vindem apartamentul si sa ne mutam acolo.sa construim cevai,de cand va scriu relatiile dintre sot si sora lui s-au imbunatatit,dar nu si cu mama vitrega.....se poate separa in trei parti fara probleme...dar fiecare cu cotele ce-i revin conf.certificatului de mostenitor,nu????(la teren,ma refer)Asa e corect!Iesirea din indiviziune pe teren nu se face conf.cotelor trecute in certf.de mostenitor?
Răspuns la discuția iesirea din indiviziune
Va multumesc pentru raspunsurile date...sunt sotul doamnei..adica mostenitorul in cauza.Am si eu o intrebare...in calitatea mea de mostenitor pot sa-mi imprejmuiesc proprietatea pentru a nu mai fi folosita abuziv de ceilalti?o sa le cer si despagubiri pentru ca s-au folosit de dreptul meu de mostenitor atatia ani,abuziv!Astept raspuns,va multumesc!