avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate bicunicu

Activitate bicunicu

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2011
Buna ziua, am si eu doua intrebari: sotia mea a nascut de curand a doua fetita. Prima fetita sa nascut in 15.07.2009, cea de a doua sa nascut in 28.03.2011. Sotia este in concediu de crestere a copilui pana la 2 ani si beneficiaza in prezent de indemnizatie de 740 lei din data de 18.09.2009 pana la data de 15.07.2011.
1. De cand va primi si cat va primi indemnizatie pentru al doilea copil? (Pe cerere la dosarul depus la primarie am bifat pd perioada de 2 ani).
2. Pentru perioada ce se suprapune adica 28.03.2011 - 15.07.2011 va primi inca 600 lei (adica 740 indemnizaie primul copil + 600 al doile + alocatie 200 + 200, total 1740 lei)
Va rog sa imi spuneti ce zice legea.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns
VA MULTUMESC PENTRU TOT
SA FITI IUBITI=D>
Va multumesc

Dar in 2008 sau schimbat niste coduri caen, pentru ca vechiul Cui al firmei, sigur avea codul de comert. Va rog eu mult sa va interesati daca este ok sau nu.
Vechiul cod CAEN era 5248, l-am gasit in acte mai vechi
Buna ziua,
Codul CAEN 4759 - Comert cu amanuntul al mobilei, al articolelor de iluminat si al articolelor de uz casnic n.c.a., in magazine specializate, nu se afla in codurile caen din contractul colectiv de munca la nivel de ramura de comert. Acest cod se afla pe CUI-ul firmei la care lucrez.
Atunci va intreb, eu ma incadrez in Contractul colectiv de munca la nivel de ramura de comert, ca sa primesc acele doua salarii compensatorii de la angajator?
Va rog sa imi raspundeti, deja incepe sa puna presiune pe mine si incepe sa ma ameninte.

Astept un raspuns. Multumesc
Buna dimineata tuturor.
Pentru a da in judecata o firma (de ex. in cazul meu), care sunt pasii de urmat?
Ce taxe trebuie sa suport?
Onorariu avocatului care este pentru un asemenea caz?
Mi se va da un avocat din oficiu la care trebuie sa ii platesc onorariul la inceput sau onorariul si-l ia de la cel care pierde?
Am dreptul sa cer despagubiri materiale de la firma, daca aceasta pierde procesul?
Care este timpul de solutionare al cazului meu de ex.?

Nu am mai facut asa ceva niciodata, dar orice are un inceput, si la felul cum se parta patronii cu angajatii in ziua de azi, trebuie sa ne aparam si noi cumva.

Sa nu uitati sa imi spuneti daca mai este valabil Contractul colectiv de munca la nivel de ramura Comert? Am observat ca acest contract a fost semnat pentru anii 2007 - 2008.

Astept raspunsurile dumneavoastra, si va multumesc pentru tot ceea ce faceti pentru un biet angajat:)
Ok, dar firma nu face parte din nici o asociatie a patronatelor, si nici nu am semnat un contract colectiv de munca, e posibil sa se aplice acest contract colectiv pe ramura comert?

Nu vreau sa imi fac iluzii, si daca se poate, vreau sa ii pun legea in fata, ca sa le inchid gura.

Astept un raspuns.
Va multumesc 2007_rozi.
Multumesc ca m-ati lamurit. Meritati pe deplin nota 10 +=D>
Am pus acea intrebare, daca se supun toti angajatorii, pentru ca am gasit aceasta rubrica pe un site si m-a pus in dubii :

"Localitate: BRASOV
Data: 01-08-2009

Titlu/Subiect: CE POT FACE ?
Am solicitat in scris motivul ptr. care nu mi se acorda plata uni salariu compensator, in situatia desfiintari postului meu din motive de criza si am primit urmatorul raspuns in ceea ce priveste solicitarea dvs. de a vi se acorda drepturi banesti compensatorii ptr. restructurarea postului dvs. va comunicam faptul ca aceste solicitari nu va pot fi acordate tinand cont de urmatoarele 3 aspecte a) situatia economico-financiara a societatii este precara , asta fiind si motivul restructurarii postului dvs. b)societatea noastra nu este membra semnatara a CCMUNN pe anii 2007-2010 deoarece nu este membra a nici unei organizatii patronale. Totodata nici salariatii societatii noastre nu sunt membri ai vreunui sindicat semnatar al CCMUNN pe ani 2007-2010 c)Codul munci in prezent in vigoare nu impune societatii noastre , in calitate de angajator ,acordarea vreunor drepturi banesti compensatorii in cazul restructurarii posturilor, iar un act conventional precum este CCMUNN pe ani 2007-2010 , nu are puterea juridica de a modifica codul munci , astfel ca prevederile din CCMUNN pe ani 2007-2010 se aplica doar partilor semnatare. IN URMA ACESTUI RASPUNS DAT DE SOCIETATE AM SANSA DE A OBTINE DREPTURILE BANESTI CE LE-AM SOLICITAT SAU NU ? VA MULTUMESC !"

Va rog sa imi spuneti de ce in acest caz, nu s-a supus si aceasta firma?

Va multumesc anticipat
Mai am o intrebare: daca firma unde lucrez nu face parte din nici o asociatie a patronatelor sau sindicatelor care sa fi semnat acel CCMUNN, se va supune totusi lui CCMUNN?
Adica voi mai primi 20 de zile lucratoare de preaviz la 4 ore si acel salariu compensatoriu? sau se respecta contractul meu individual si ce scrie acolo, respectiv Codul muncii actual?

Multumesc si astept un raspuns
Va multumesc petru toate raspunsurile, dau o bere cand ne intalnim :D

Mi-ati luat o piatra de pe inima. Sa fiti iubiti.

O zi buna.=D>