avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Activitate luiza_beceanu

Activitate luiza_beceanu

Discuție tichete
intr-o societate de stat se pot acorda tichete de masa daca au datorii la stat?
o persoana vrea sa deschida o discoteca in cort (100 m aproximativ). Care este temeiul legal care sa inpiedice obtinerea acestei autorizatii.
Va multumesc.
Răspuns la discuția FILA CEC SEMNATA IN ALB
nu eu dau fila cec, ci am primit-o de la un client si vreau sa o completez cu data si suma, apoi s-o introduc in banca.
daca voi completa o fila cec semnata in alb - garatie, cu suma si data, savarsesc vreo fapta penala?
multumesc
Răspuns la discuția patrimoniu fundatie
am inteles.
multumesc mult.
Răspuns la discuția patrimoniu fundatie
si daca e fondatorul/ asociat? prin ce fel de act face aportul?
Răspuns la discuția patrimoniu fundatie
am inteles. multumesc mult. Apoi, fondatorul le doneaza prin act notarial fundatiei, fac statutul si solicit dobandirea personalit. juridice, nu?
Cum pot sa duc anumite bunuri in patrimnoniul unei fundatii, pentru a o infiinta?
Cum l evaluez?
am reprezentat partea civila intr-un dosar penal pentru DELAPIDARE. Valoarea prejudiciului 11 000 lei si am cerut instituirea masurii sechestrului asigurator, insa judecatorul nu a dispus, deoarece valoarea prejudiciului .este prea mica pentru a institui sechestru pe imobilul inculpatului - singurul bun.ce pot sa fac? sentinta s-a emis si partea civila nu are drept de recurs. care este cadrul legal pentru aceasta ne instituire?
Este legal ca in Regulamentul de Ordine Interioara al unei societati sa se precizeze la drepturile angajatorului - faptul ca poate verifica bagajele angajatilor? multumesc.