Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTROLUL IN BAGAJE AL ANGAJATILOR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTROLUL IN BAGAJE AL ANGAJATILOR

Este legal ca in Regulamentul de Ordine Interioara al unei societati sa se precizeze la drepturile angajatorului - faptul ca poate verifica bagajele angajatilor? multumesc.
Este legal.
Este ilegal, pentru ca perchezitia corporala nu se poate efectua decat cu concursul organelor de cercetare in baza unui mandat sau in cadrul unei actiuni flagrante ale organelor de politie.
perchezitia corporala

Este vorba de controlul bagajelor angajatilor nu de perchezitie corporala.