Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... FILA CEC SEMNATA IN ALB
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

FILA CEC SEMNATA IN ALB

daca voi completa o fila cec semnata in alb - garatie, cu suma si data, savarsesc vreo fapta penala?
multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
nu eu dau fila cec, ci am primit-o de la un client si vreau sa o completez cu data si suma, apoi s-o introduc in banca.
~ Conținut șters la cerere ~
luiza_beceanu a scris:

daca voi completa o fila cec semnata in alb - garatie, cu suma si data, savarsesc vreo fapta penala?
multumesc

Fila CEC nu poate fi folosita ca mijloc de garantare a unei obligatii.

"Conform deciziei nr. IX din 24.10.2005, pronuntata de înalta Curte de Casatie si Justitie în recurs în interesul legii, s-a statuat ca, în cazul în care beneficiarul unui cec are cunostinta în momentul emiterii cecului, ca nu exista disponibilul necesar acoperirii cecului la tras, fapta nu constituie infractiunea de înselaciune, deoarece îi lipseste un element constitutiv esential, respectiv inducerea în eroare, conditie ceruta fara echivoc prin alin. 1 al articolului 215 Cod penal."

Insa, înmânarea filei C.E.C. continând doar semnatura si stampila, lipsind elementele esentiale cerute de dispozitiile legale, constituie infractiunea prev. de art. 84 al. 1 pct. 3 din Legea 59/1934.

[ link extern ]

ContSters123067, utilizator