avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters104832

Activitate ContSters104832

Am fost angajat conform legislatiei in vigoare dar m-au concediat pe motive medicale !
Angajatorul pana la aceasta ora nu a luat legatura cu mine !
In legatura cu rolul bancii in recuperarea banilor din cate am inteles banca urmeaza o procedura interna de rezolvare a acestei situatii , astazi am primit o invitatie la banca pe care la randul meu nu o voi onora,
Ca si faza amuzanta in momentul in care am fost sunat de catre reprezentantul bancii pentru a inapoia banii catre firma x pe d-ra de la telefon a apucat-o rasul :D
Draga Dana,

eu am fost concediat de la aceasta firma pe motive medicale , cu ajutorul unui centru medical mi s-a facut o fisa ca sunt inapt permanent pe care am contestat-o la DSP (Directia de Sanatate Publica) iar cei de la DSP mi-au dat dreptate dar prea tarziu angajatorul deja ma concediase . Te rog sa imi spui daca ti se pare ceva imoral dupa ce am lucrat 7 ani de zile la o firma nu am avut probleme medicale de nici un fel (munca de birou ) am plecat la aceasta firma care ma concediat pe motive medicale. Daca vrei mai multe informatii te rog citeste alt topic deschis de mine pe avocatnet.ro si anume Confidentialitate diagnostic adeverinta concediu medical. Eu am scris despre acest subiect pentru a primi sfaturi legale nu pentru a mi se atrage atentia ca am facut ceva imoral.
Buna seara,

in cursul acestei luni mi s-a desfacut contractul de munca pe motive medicale .In data de 3.11.2009 am fost sa imi ridic salariul si am descoperit ca angajatorul a depus o suma mult mai mare decat trebuia sa primesc luna aceasta,initial am crezut ca sunt salariile compensatorii.Angajatorul oficial pana la aceasta ora nu ma instintat de acest lucru ,doar ca astazi banca ma sunat si ma instintat ca sunt dator catre firma X cu o suma de bani. Greseala este a angajatorului si nu a bancii prin urmare sunt obligat sa dau banii inapoi ?
Mentionez ca am scos toti banii din cont ,iar contul l-am inchis.
Răspuns la discuția datorii de 3 ani. sa le platesc?
In data de 06.07.2005 am semnat un contract pe 12 luni pentru internet dial-up cu RDS, am folosit servicul timp de 6 luni in care am si platit factura, din cauza unor probleme tehnice ce nu au tinut de mine nu am mai utilizat acest serviciu si nu am mai achitat factura. In data de 18.09.2009 am primit o factura de la RDS de 773 RON pe care trebuie sa o achit in cursul acestei lunii. Pana acum nimeni nu mi-a trimis vreo factura acasa sau vreo instintare ca trebuie sa achit aceasta suma restanta. Deoarece nu i-am bagat in seama au inceput sa ma sune si "surpriza" daca achit doar 80 ron scap de datorie. As dori sa stiu daca sunt obligat sa achit aceasta suma in cazul in care nu am primit niciodata vreo factura timp de aproape 5 ani sau vreo instintare de plata.
Eu nu mai stau la adresa aceasta de 4 ani dar cei de la RDS au incheiat un contract pentru internet cu fratele meu(luna trecuta) ,iar in data la care s-a incheiat contractul s-a verificat de catre RDS daca exista sau nu datorii pe aceasta adresa.
Mentionez ca nu am luat de la RDS vreun telefon ,modem sau cartela de access, a fost un contract in care mi s-a dat un user name si parola.
Eu m-am angajat pe data de 17.08.2009 in aceasi zi am avut o problema medicala de atunci am lucrat doar o singura zi la aceasta firma ,prin urmare am avut concediu medical.
Momentan sunt in preaviz de 20 de zile ,iar in ce priveste carnetul de munca nu ma intrebat nimeni de acesta.
La un moment dat am vrut sa contest decizia de concediere pe motiv medical avand toate actele in favoarea mea (Directia de Sanatate Publica mi-a dat dreptate cu privire la concedierea mea considerand-o abuziva )dar am inteles ca un asemenea proces dureaza mai mult decat credeam ,iar eu intre timp vreau sa lucrez nu vreau sa petrec urmatoarele luni prin tribunalele din Romania.
Probleme pe viitor ma refer la faptul ca noul angajator va fi instintat de catre ITM cu privire la concedierea mea pe motive medicale ? Eu vreau doar sa inchei orice colaborare cu aceasta firma si sa imi incep activitatea in alta parte, fara a lua somaj deoarece daca iau somaj imi va aparea in cartea de munca art 61 c "concediere pe motiv medical "
Eu am lucrat la aceasta firma cateva saptamanii ,nu le-am predat carnetul de munca si nu o sa adaug nici in CV ca am lucrat la ei. De la ITM mi s-a spus ca daca mi se desface contractul de munca pe motive medicale dar nu a fost trecut in carnetul de munca eu ma pot angaja la o alta firma fara probleme (ca si cum nu ar fi fost acest contract , iar eu nu o sa vreau somaj )
Vreau sa stiu daca in momentul in care mi se desface contractul de munca eu pot avea probleme in viitor ?
In cazul in care angajatorul continua cu decizia de concediere pe motiv medical pot beneficia de salarii compensatorii sau doar somaj ?
Se poate sa imi dau demisia atata timp cat am la ITM inregistrata o decizie de concediere pe motive medicale ? (art.61 C)
Eu m-am angajat ca personal TESA , intre timp mi s-a eliberat o fisa de expunere la riscuri in care trebuia sa lucrez la inaltime desi in toata compania acest lucru o face doar 5 persoane care lucreza la mentenanta. Singurul lucru pe care angajatorul il poate contesta este ca eu am semnat un contract in care trebuie sa lucrez noaptea in cazul in care este nevoie , dar nimeni din companie nu lucreaza noaptea (nici macar partea de productie).
1.Unde ar trebui sa fac o reclamatie cu privire la concediul medical acordat de catre centrul medical la rugaminta angajatorului?(concediu medical a fost eliberat de o clinica din Bucuresti fara ca eu sa fii trecut pe la aceea clinica)
2.Vi se pare normal ca in doua saptamanii sa mi se schimbe fisa de expunere la riscuri fara a schimba evaluarea riscurilor pentru locul de munca respectiv ,fara ca eu sa fiu instintat ca de maine trebuie sa lucrez la inaltime ?
3. Ce ar trebui sa fac in acest timp , sa ma prezint la munca chiar daca sunt in preaviz platit de 20 de zile conform angajatorului ? Eu daca nu ma prezint la munca pot fi concediat pe motiv ca am lipsit ?