avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1992 soluții astăzi
Forum Activitate Agnes22

Activitate Agnes22

Aaaa si mi-a zis mie astazi ca m a sunat de m a innebunit caci i am zis ca am sa spun in instanta ca nu a platit pensie lucru care l - a scos din sarite si a inceput sa ma faca in tot felul.... se pare ca a uitat acest aspect cand a facut apel...:))) spunea ca judecatoarea a incalcat nu stiu cate legi prin faptl ca i a dat drept la vizita de 2 ori pe luna. A spus ca asa ceva este ilegal??? asa i a spus un jurist. A-ti mai auzit asa ceva ??
Nu are probe la nimic. El a zis ca nu e multumit de program ... lucru care i la zis si judecatoarei cand am avut proces. Judecatoarea a incercat sa-l faca atunci sa inteleaga ca nu se poate cum vrea el. Eu am zis atunci judecatoarei ca program de vizita(m-a intrebeat dumneaei) 1 data pe saptamana, insa Ea a hotarat de 2 ori pe luna. El nu a adus nici un fel de probe a zis ca e de acord cu divortul si ca , custodia copilului sa mi revina mie.Sa nu mai zic ca a trait pe banii parintilor mei 2 ani de zile, caci el nu detinea si nu detine nimic si ii era cam lene de munca.In concluzie nu are cu ce veni in instanta, Din cate am inteles de la el vrea alt program de vizita insa eu nu sunt de accord pt ca nu e corect nici fata de copil care nici macar nu-l pomeneste si nici nu este atasat de el si nici nu a fost cand el locuia cu noi pt ca el nu s-a ocupat deloc de acest copil. Doar cu vorba a stiut sa zica ca il iubeste dar cu fapte nimic. La fond nu s-a administrat nici o probla din partea lui... nu avea nici servici atunci, nu a venit cu absolut nimic caci nu avea cu ce. el a locuit la noi adica la parintii mei unde nu a contribuit nici macar la cheltuielile lui de a se intretine. Iar cand avea servici majoritatea banilor ii cheltuia in scop personal si foarte putin pentru noi. Mentionez ca si eu aveam si am venit dar care insa nu ajungea pentru toti 3. Am mentionat si asta la procesul anterior. Nu mai zic de comportamentul lui fata de mine caci nu mai are rost pt ca am hotarat sa se desfaca casatoria din culpa comuna ca sa evit si alte neplaceri.
Sufar foarte mult pt tot ceea ce face si nu-i face nici copilului bine sa ma vada plangand toata ziua. M-am saturat de jignirile lui. Nu cred ca o sa se resemneze vreodata ca am dat divort de el. Face totul doar ca sa ma supere. Poate ii pasa si de copil dar prea putin ... vrea doar sa-l vada nu sa-l si intretina.
Sper din suflet sa nu i se de-a mai mult drept la vizita unui om care nu merita.
Va multumesc.
Va multumesc pt raspuns. Oricum nu ma afecteaza prea mult daca plateste sau nu. Servici momentan are. Ce doresc eu este sa nu primeasca drept la vizita mai mult decat i s a dat prima data. Credeti ca ar putea obtine mai mult de 2 ori pe luna avand in vedere faptele ??? Nu merita mai mult atata timp cat nu contribuie nici macar cu suma care i s a stabilit initial.
Multumesc.
Maine aflu exact ce a scris in apel. Dar din cate am inteles de la el e pt dreptul la vizita. Oricum tot ce face e pt a ma necaji. De copil nu se ingrijeste si nu s-a ingrijit nici cand eram sot si sotie. Inca o intrebare va rog, pentru plata pensiei retroactiv adica din luna martie de cand a fost introdusa cererea si pana in luna august, exceptand iulie luna pt care a platit. pot face ceva ... pot formula o intampinare la apel precizand si acest aspect.?? si faptul ca ma amenintat cu martor langa mine si mi a trimis diverse mesaje in care ma face in tot felul si ma ameninta ???
Buna ziua.
Pe data de 21 iulie 2010 am primit decizia de divort, minorul de 1, an si 9 luni fiindu mi incredintat, iar tatal avand drept de vizita de 2 ori pe luna iar in lunile iulie si august cate 3 zile. plus plata unei pensii alimentare de 125 ron. de la data introducerii cererii. Cererea de divort a fost introdusa la data de 1 martie 2010. Pana in momentul de fata am primit de la fostul sot o singura data in luna iulie pe 31, dupa pronuntarea divortului, pensie pt copil in val de 125 ron. A platit doar pt luna iulie. Din iulie nu am mai primit nici un ban, si nici pt lunile din urma. A adus de 2 ori din august si pa na acum cateva fructe care nu ar costa mai mult de 10 lei. In august a despus un memorium sau a facut apel nu am inteles exact, cred ca cu privire la programul de vizita, si abea azi am aflat cand am fost sa rezolv cu hotararea de divort sa o fac definitiva si irevocabila nestiind ca el facuse apel.
Intrebarea mea este : poate obtine mai mult de 2 ori pe sapt avand in vedere faptul ca el nu si intretine copilul ? si ca a platit o singura data pensie pt el.???
Va rog frumos sa-mi da-ti un raspuns.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Stabilire drept de vizita minor
Va multumes pt raspuns. Voi reveni dupa prima infatisare daca mai am nelamuriri.
Incep procesul de divort pe 22 aprilie. Eu am inceput actiunea impotriva sotului din culpa acestuia. El in 2 ani de casnicie cam un an adunat nu a avut de munca si nici nu dadea semne ca ar fi vrut cu adevarat sa munceasca deoarece isi cauta doar ce stie sa faca adica barmanie ... altceva nu stie, si nu vroia sa fie barman de restaurant doar de club ... locuim la parintii mei care ne-au intretinut si nu am primit nici un ajutor din partea parintilor. nu ca as avea nevoie dar macar pt el sa-i fi dat sa se poata intretine macar el. Cand si a gasit servici cheltuia majoritatea banilor in interesul lui. Comportamentul fata de mine era unul ignorant, nu ma ajuta la nimic .. ca si cum ar veni la hotel ... parintii mei s au purtat frumos cu el, nu l-au trimis la munca cand a ramas fara servici...ba au incercat sa-l ajute cu loc de munca si nu a vrut ....caci nu i-a placut ce au gasit ei .... este violent... nu m-a batut dar m-a bruscat de cateva ori..si m-a amenintat verbal... injura... cu copilul este dragastos dar atat... parca e de fatada comportamentul lui fata de copil... nu petrece mult timp cu el ... copilul parca nici nu-l stie ca tata... pentru ca nu prea sta cu el ... plange in compania lui si devine agitat. copilul are 1 an si 3 luni. Acu, este plecat de acasa, la parintii lui. Vine sa vada copilul cam o data la doua zile si sta maxim 30 min ... rar se intampla sa stea cate o ora. VREAU sa stiu cum se stabileste dreptul la vizita. Eu as vrea sa-l viziteze cat mai rar. Si nu as vrea sa-l ia de langa mine sa se duca cine stie pe unde cu el. Acum i-am mai permis sa-l ia pana la parintii lui .. dar cand il aduce copilul nu se simte bine si vine plangand si agitat. Nu cred ca este bine pt copil sa plece de langa mine in casa straina ..caci el nu prea isi cunoaste ceilalti bunici pt ca ei nu au binevoit sa vina sa-l vada decat f rar ..max 10 ori in 2 ani de zile... au venit aici sa-l vada desi au fost mereu bineveniti. Cum se stabileste dreptul in functie de varsta copilului .... Ajutati-ma va rog ... imi iubesc prea mult copilul si vad ca nu ii este bine langa el. Am si martori ca copilul nu se simte bine si nu-l agreeaza desi ii este tata. Foarte greu se acomodeaza cu el dupa ce-l pacaleste cu diverse jucarii sau il gadila dar apoi iar plange si tot asa ...
Astazi a venit doamna de la directia de asistenta comunitara pt ancheta sociala in legatura cu un dosar pt alocatia complementara ce l-am depus acum ceva timp.Era aceeasi doamna de la ghiseu unde am fost ieri sa depun pt indemnizatie....mi-a zambit si mi-a zis ca aveam dreptate si sa-i dau dosarul pt indemnizatie dak tot a venit. :P acum astept sa vad cand imi vine indemnizatie.va multumesc
Pai asa am inteles si eu dar se pare ca doamna de acolo nu a inteles la fel .... am sa ma duc maine cu normele in mana si am sa i le explic eu o simpla studenta la geografie ... va multumesc foarte mult.
Va multumesc pentru raspuns, Eu am fost la dmssf iasi unde se depun actele pentru indemnizatii cu dosarul la punct si adeverinta de la universitate precum sunt studenta la zi fara intrerupere de studii, iar doamna de acolo nu mi-a primit dosarul pentru ca mi-a zis ca este valabil doar pentru mamicile ce nasc dupa data de 18 iunie 2009 adica dupa data intrarii legii in vigoare si mi-a aratat normele , eu cred ca a inteles ea gresit si a interpretat cum a vrut ......deci nu mi-a priomit dosarul ...ce pot face eu acum ???