avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Activitate edd

Activitate edd

Discuție prima casa
Buna ziua,
Va rog sa imi dati un raspuns la urmatoarea problema:
Vreau sa accesey un imprumut pentru 'prima casa'.
Nu detin o proprietate in prezent, am avut una pe acre am vandut-o acum doi ani si jumatate.
Intre timp, insa, a decedat tatal meu, am dezbatut mostenirea si partea tatalui din apartament s-a impartit intre mama si cei trei copii (eu, sora si fratele meu). Se considera in acest caz ca detin 'cota parte dintr-o proprietate' si, deci, nu sunt eligibila pentru un credit 'prima casa'?
Din punctul meu de vedere chestia asta cu cota parte in cazul decesului unuia dintre parinti este o formalitate, de fapt nu detii nimic....sau, in fine, cota detinuta nu prea poate fi asimilata cu o proprietate.

Va rog frumos sa ma lamuriti in problema mea, sau daca pot face renuntare la teribila mostenire pentru a-mi lua de fapt un apartament.

Va multumesc anticipat,

Gina
Buna ziua,

Un subiect pe care s-a mai scris, dar vreau un raspuns cat mai actual:
am un antecontract de vanzare-cumparare pt un apartament intr-un bloc nou construit de o persoana fizica. Blocul e inceput din 2006-2007, atunci nu se auzise de TVA la persoane fizice. Discutiile dintre noi au fost pe o suma finala, 100.000 eur, suma ce ingloba si TVA-ul platit de constructor pentru toate achizitiile pe care le-a facut (logic, nu? fiind pers fizica el a cumparat orice cu TVA).
Acum e o furie cu TVA-ul la persoane fizice.
Am intrebat constructorul, zice ca el nu imi percepe TVA pt ca este persoana fizica, nu factureaza.
Altii zic ca oricum fiscul va solicita banii respectivi si atunci constructorul mi-i va cere mie....dupa atata valva produsa, fiecare constructor are grija acum sa treaca in contractul final ca suma care face obiectul contractului nu include TVA sau late taxe.
Imobilul, in totalitatea lui, are receptia semnata cu Primaria din data de 4 dec. 2008.
A venit momentul final si trebuie sa facem contract de vanzare-cumparare. Aceasta tranzactie va fi purtatoare de TVA?
Daca incheiem contractul dupa 31 dec 2009 (deci conf. codului fiscal, dupa 31 dec. a anului urmator celui in care s-a semnat receptia imobilului, constructia nu mai este considerata noua) mai poate aparea cerinta platii TVA?
Multumesc.