avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate Wihm

Activitate Wihm

Am atasat la documente utile un model de calcul pt penalitati; nu e foarte elaborat, sunt convins ca suporta imbunatatiri (chiar astept sugestii/reclamatii din partea voastra :) ), insa e un punct de plecare.

V-am trimis, multumesc.
Va salut. Am creat si eu un fisier in excel, in care am incercat o modalitate de calcul destul de complexa, zic eu :P a penalitatilor, insa m-am blocat la un moment dat, referitor la modul de aplicare a penalitatilor aferente sumei restante istorice. Nu sunt sigur ca ati inteles mare lucru, insa daca veti vedea calculul excel, va veti edifica ;). Adresa mea este whim_10@yahoo.com
Va multumesc mult pt informatii; exprimarea mea in primul topic nu a fost tocmai corecta, in sensul ca voiam sa spun ca fratele meu ar semna ca este de acord cu donatia si ca nu ar face nimic in sensul de a se impotrivi pe viitor.... insa...deh, ma gandeam ca actul de vanzare-cumparare este sfant si nu poate fi contestat in acest sens, desi stiu ca acele cheltuieli ocazionate cu aceasta operatiune sunt muuult mai mari decat in cazul donatiei.
In urma actului de vanzare-cumparare vom putea fi proprietari si eu si sotia, intrucat vom contribui amandoi la plata acestui apartament.
Inca nu sunt lamurit daca acest act de vanzare-cumparare intre parinti si fiu (in speta, eu :">), poate fi atacat in instanta de catre celalalt frate.
Multumesc.

@rodica382002 Teoretic totul este ok, insa nu as vrea sa existe probleme pe parcurs. Stiti cum este, totul pana la bani/avere etc etc. Intervin terte persoane (sotii etc :D) si oamenii se mai sucesc.
Buna ziua.
De la bun inceput imi cer scuze daca s-a mai discutat subiectul, insa am rasfoit putin forumul si nu am gasit ceva punctual.
Intrebarile (ca sunt 2) suna astfel:
1. Daca parintii imi doneaza apartamentul, iar fratele isi da acordul scris prin care renunta de buna-voie (care este exact procedura legala, nu stiu) la apartament , mai poate fi atacata aceasta donatie?
2. Ulterior pot trece si sotia ca si co-proprietar al apartamentului?
Am inteles ca procedura de vanzare-cumparare intre rude de gradul I poate fi atacata (in sensul ca ar fi o donatie ascunsa (nu stiu daca titulatura este cea corecta); in plus si costurile ar fi mai ridicate.
Va multumesc anticipat.