Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie apartament cu acordul fratelui
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie apartament cu acordul fratelui

Buna ziua.
De la bun inceput imi cer scuze daca s-a mai discutat subiectul, insa am rasfoit putin forumul si nu am gasit ceva punctual.
Intrebarile (ca sunt 2) suna astfel:
1. Daca parintii imi doneaza apartamentul, iar fratele isi da acordul scris prin care renunta de buna-voie (care este exact procedura legala, nu stiu) la apartament , mai poate fi atacata aceasta donatie?
2. Ulterior pot trece si sotia ca si co-proprietar al apartamentului?
Am inteles ca procedura de vanzare-cumparare intre rude de gradul I poate fi atacata (in sensul ca ar fi o donatie ascunsa (nu stiu daca titulatura este cea corecta); in plus si costurile ar fi mai ridicate.
Va multumesc anticipat.
Daca sunteti decat doi frati, iar parintii dvs. va doneaza apartamentul, fratele renuntand, de cine sa fie atacata donatia? Cand parintii vor deceda si veti face succesiunea de pe urma lor, fratele este singurul care ar putea sa ceara revocarea donatiei, dar in conditiile in care el da scris, la notar, ca este de acord acum cu acest act, de l-ar mai contesta la succesiune?
Dacă la decesul părinţilor fratele va considera că dreptul său la rezerva succesorală a fost încălcat prin actul de donaţie, va putea cere reducţiunea acesteia în aşa fel încît rezerva legală să rămînă neatinsă. Declaraţia sa, dată înainte de decesul părinţilor, este nulă, constituind un pact asupra unei succesiuni viitoare.

Sigur, va putea ataca şi actul de vînzare-cumpărare, dacă va putea dovedi că el este, de fapt, o donaţia.

După primirea bunului prin donaţie, soţia poate deveni coproprietar, tot printr-un act de donaţie asupra unei cote-părţi din bun, donaţie care va putea fi revocată de dumneavoastră oricînd (revocabilitatea caracterizînd donaţia între soţi).
Subscriu celor afirmate de Themis.
Declaratia fratelui nu are nici o valoare juridica. acesta renunta ....la ce? La ceva ce inca nu a primit?
Pentru evitarea unor astfel de probleme, cel mai bine incheiati un contract de vanzare-cumparare....astfel ambii soti vor fi proprietari. Si treceti pretul real al vanzarii....
Wihm a scris:

Buna ziua.
De la bun inceput imi cer scuze daca s-a mai discutat subiectul, insa am rasfoit putin forumul si nu am gasit ceva punctual.
Intrebarile (ca sunt 2) suna astfel:
1. Daca parintii imi doneaza apartamentul, iar fratele isi da acordul scris prin care renunta de buna-voie (care este exact procedura legala, nu stiu) la apartament , mai poate fi atacata aceasta donatie?
2. Ulterior pot trece si sotia ca si co-proprietar al apartamentului?
Am inteles ca procedura de vanzare-cumparare intre rude de gradul I poate fi atacata (in sensul ca ar fi o donatie ascunsa (nu stiu daca titulatura este cea corecta); in plus si costurile ar fi mai ridicate.
Va multumesc anticipat.

1. degeaba parintii va fac acum donatie, ca este posibil ca fratele sa va atace actul. fratele nu poate renunta la o mostenire viitoare. noi, in legislatie putem dispune de bunurile rezultte dintr-o mostenire , dupa ce are loc succesiunea.
deci nu se pune problema sa renunte, la ceva ce nu exista.
2. vanzarea intre soti este interzisa, insa este permisa donatia, care este revocabila in caz de divort...doamne fereste...
nu stiu daca ar fi bine ca sotia sa va fie co-proprietar...poate nu stiti in ce regim juridic vreti sa introduceti imobilul...si anume al bunurilor comune.
lasati asa, daca dobanditi imobilul prin mostenire sau donatie, va ramane bunul dvs propriu.

av.m.vasilescu
Va multumesc mult pt informatii; exprimarea mea in primul topic nu a fost tocmai corecta, in sensul ca voiam sa spun ca fratele meu ar semna ca este de acord cu donatia si ca nu ar face nimic in sensul de a se impotrivi pe viitor.... insa...deh, ma gandeam ca actul de vanzare-cumparare este sfant si nu poate fi contestat in acest sens, desi stiu ca acele cheltuieli ocazionate cu aceasta operatiune sunt muuult mai mari decat in cazul donatiei.
In urma actului de vanzare-cumparare vom putea fi proprietari si eu si sotia, intrucat vom contribui amandoi la plata acestui apartament.
Inca nu sunt lamurit daca acest act de vanzare-cumparare intre parinti si fiu (in speta, eu :">), poate fi atacat in instanta de catre celalalt frate.
Multumesc.

@rodica382002 Teoretic totul este ok, insa nu as vrea sa existe probleme pe parcurs. Stiti cum este, totul pana la bani/avere etc etc. Intervin terte persoane (sotii etc :D) si oamenii se mai sucesc.
Wihm, utilizator