Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de donatie

Un apartament obtinut prin contract de donatie poate fi vandut de catre donatar si apoi recumparat,pentru a nu mai fi probleme in cazul unei succesiuni?
Sigur, Puteti incheia orice acte care nu sunt prohibite de lege...daca vor mai fi sau nu probleme in cazul unei succesiuni, depinde de situatie, in toata complexitatea ei.
Se poate, dar va ramane atacabil actul initial de donatie, petentul urmand a cere si desfiintarea contractulelor de vanzare.
nu e o solutie tocmai buna.. poate nu ataca nimeni actul de donatie. in afara de asta, cat platiti pt acte, platiti sulta rezervatarilor in caz de..
se poate, chiar e o varianta f buna in opinia mea.
multumesc pt raspunsuri.Ma gandeam la 2 variante:
-cea cu vanzarea si apoi re cumpararea bunului obtinut prin donatie sau
- daca cumva exista posibila revocarea contractului de donatie si intocmirea unui act de vanzare cumparare(nu stiu ce taxe ar fi pentru acea revocare-daca se poate asta)