Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul penalizari intretinere restanta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul penalizari intretinere restanta

Va rog sa ma ajutati sa aflu cum se calculeaza penalizarile la cotele de intretinere in urmatoarele situatii:
1. restantier care isi plateste partial cotele de intretinere caruia ii raman tot timpul resturi de plata la intretinere, ex.:
- restanta intretinere aprilie 2009 -501,12 lei, data afisarii 12.05.09, scadenta:30.05.09, plata facuta doar in 24.06.09 - 208 lei;
- acesta plateste cate 200, 250 lei, o data la 2-3 luni sau mai rar.
2. restantier care nu-si plateste niciodata cotele de intretinere, ex:
- restanta intretinere februarie 2010 - 561,96 lei, data afisarii 26.03, fara data scadenta si nu a facut nici o plata pana in 23 ianuarie 2011.
Va rog sa-mi explicati algoritmul de calcul al penalizarilor la cotele de intretinere, de ce repere se tine cont in aceste calcule, cunosc legea, stiu de cele 20 de zile pana la data scadenta si de 30 de zile perioada de gratie, insa nu stiu pana cand curg penalizarile si cum se face in cazurile de mai sus.
Va multumesc!
Penalizarile incep sa se calculeze dupa trecerea a 30 de zile de la data scadenta a listei respective.
- daca o cota nu este achitata deloc penalizarile se calculeaza:
suma * 0,2% * nr.de zile (numarul de zile care curg de la scadenta pana la achitare)

-daca cota este achitata partial atunci penalizarile se calculeaza in doua sau mai multe faze:
--in prima faza se calculeaza penalizarile referitoare la suma care s-a platit prima data, iar nr. de zile se socotesc pana la data acestei achitari si
--a doua faza, a treia, a patra cu suma achitata de fiecare data care se inmulteste cu numarul de zile care au curs pana la data fiecarei achitari.

Deobicei penalizarile se calculeaza la fiecare editare de lista cu cotele de intretinere pentru restantele neachitate penalizabile si se actualizeaza de la luna la luna cu numarul de zile scurse de neachitare.
Conform indicatiilor dumneavoastra, rezulta ca:
1. primul caz
Pentru restanta de 501,12 vor curge penalizari din data de 01.07, pana la urmatoarea data de plata, adica pana la 20.09 (urmatoarea plata)
asadar 501,12 x 0,2% x 82 zile (31iul+31aug+20sept)?
2. al doilea caz
Pentru restanta de 561,96 lei, data afisarii 26.03, fara data scadenta si nu a facut nici o plata pana in 23 ianuarie 2011.
Se calculeaza asa: data scadenta va fi 14.04, perioada de gratie 14.05, iar din 15.05 vor curge penalizarile, iar modul de calcul ar fi: 561,96 lei x 0,2 % x 234 zile(17+30+31+31+30+31+30+31+23)?
Iar pentru restanta urmatoare restantei discutate, la fel? Daca la restanta de 561,96 se adauga 250, rezulta 811,96 lei, care se vor raporta tot la 23.01.2011? cu formula de calcul mai sus mentionata?Adica toate restantele ulterioare se raporteaza la ultima zi de plata facuta vreodata?
Va multumesc!
Fiecare suma lunara intreaga sau partiala se trateaza aparte si ea se inmulteste cu numarul de zile curse de la ziua in care incepe penalizarea pana in momentul in care se plateste .....sau se afiseaza o lista.
Se poate ca penalizarea sa nu fie trecuta pe lista si atunci cand omul vine si plateste, pentru suma pe care o plateste i se calculeaza penalizarile. Pentru restul neachitat i se vor calcula in momentul cand le va plati.

Se poate ca penalizarea sa fie trecuta pe lista lunar pentru ca oamenii sa stie ce penalizari au de plata. Aceasta suma de penalizare este o suma de penalizari ale fiecarei luni neachitate si devenita penalizabila si ea se socoteste de la data la care o suma a devenit penalizabila pana la editarea si afisarea ultimei liste de intretinere.

E mult mai greu de explicat decat de aplicat.
daca imi dati o adresa de mail va pot trimite un tabel excel in care sa vedeti modul de calcul al penalizarilor.
din pacate aici nu pot atasa
va rog ca tabelul de calcul pentru penalitati sa-l trimiteti si la adresa arystyde@gmail.com.
In alta ordine de idei se aplica penalitati si la suma restanta ( neachitata ) a fondului de rulment ?
multumesc anticipat pentru ajutor