avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate lenuta stan

Activitate lenuta stan

Discuție gestiune comuna
Pe data de 23 iunie m-am angajat ca vanzatoare la o societate comerciala din domeniul morarit-panificatie,care detine si 14 magazine in oras.Am semnat un contract de garantie si in prima zi de lucru am semnat un acord de gestiune colectiva.La momentul inceperii lucrului nu s-a facut nici un inventar,ca de altfel nici la sosirea altor angajati.Mentionez ca la aceasta firma se practica schimbul de personal intre magazine,fara a se face inventar la sosirea si respectiv la plecarea angajatului din magazinul respectiv.Se face un inventar o data la trei luni,si indiferent cate persoane au lucrat in acest timp in respectivul magazin,raspund doar persoanele ce lucrau la momentul inventarului in magazin.In septembrie s-a facut inventar si s-a descoperit o lipsa de 2400 ron.De la ultimul inventar facut(6 iunie),mai sunt 2 persoane in magazin,care au participat la acel inventar si au semnat pentru el.Restul personalului este nou,iar unele persoane care au lucrat in acest interval nici nu mai lucreaza la firma.Ce se intampla in acest caz?Cum raspunde fiecare si in ce masura pentru prejudiciul creat?Pe mine cum ma afecteaza acest lucru,tinand cont ca nu s-a facut nici un inventar cand m-am angajat,poate lipsa in gestiune sa fie dinainte de venirea mea.Chiar daca nu e o suma mare(in acest moment suntem 5 angajati in magazin,si suma se imparte la 5)nu sunt dispusa sa platesc pentru ce a facut altul.Deasemenea am fost amenintate ca ni se v-a desface contractul de munca pe motive disciplinare.Pe ce baza pot face ei acest lucru,stiind ca prin acest magazin s-au perindat mai multe persoane,fara a se face vreun inventar?
Am cumparat un teren si am construit o casa cu bani imprumutati de la BCR(4000 ron),CAR(6500 ron)si de la sora mea din Spania(5000 euro-detin chitantele de transfer)in aprilie 2006.In momentul achizitionarii terenului si construirii casei,sotul meu se afla in Spania,de unde ne-a trimis(mie si celor doua fete pe care le avem)suma de 1700 euro(in decursul a sase luni).In noiembrie acelasi an ne-am despartit in fapt,divortul pronuntindu-se in octombrie 2007.Mentionez ca inca nu am deschis partajul.De la data despartirii in fapt,fostul meu sot nu a mai trimis nici un ban,eu platind singura ratele la banci,si catre sora mea.Vreau sa stiu ce cota parte mi se cuvine din bunuri,tinand cont ca toata contributia lui a fost 1700 euro,o parte din ei fiind necesari pentru cresterea fetitelor,iar contributia mea a fost,banii imprumutati,pe care i-am restituit singura,munca fizica la casa,salariul pe care il aveam in acel moment(pentru ca aveam si serviciu).Mentionez ca el nu a participat nici fizic la constructia casei,singura lui contributie fiind cei 1700 de euro,o parte din ei folosindu-i pentru cresterea fetitelor,iar ceilalti pentru plata unor materiale necesare constructiei.