avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate Gianni1971

Activitate Gianni1971

Am inteles. Va multumesc frumos.
Gabriela,

De ce sa ma judec din nou in Romania din moment ce divortul a fost deja pronuntat in SUA.Intrebarea mea se referea daca este intradevar necesar sa cunosc numele actual al sotiei(fostei) pentru a putea inregistra divortul in Romania.
Am divortat in S.U.A. in anul 2000 in urma unei casatorii inregistrate in Romania si acum trebuie sa inregistrez in Romania acest divorrt. M-am interesat deja pe site-ul consulatului roman dar s-ar putea sa am o situatie mai special pentru ca fosta sotie s-a recasotorit si banuiesc ca si-a schimbat numele. Nu am declaratia oficiala a ei care sa ateste schimbarea numelui. Care este procedura prin care sa inregistrez acest divort in Romania?

Multumesc!
Răspuns la discuția Inregistrare divort in Romania
Buna seara.
Sunt intr-o situatie similara si anume m-am casatorit in Romania, apoi in 2000 am divortat in S.U.A. M-am interesat despre inregistrarea divortului in Romania pe site-ul Consulatului General al Romaniei la Chicago. Pe langa actele care sunt metionate de catre DS, se mai spune ca trebuie sa adaugi la dosar hartia prin care ai fost informat de catre cel care a cerut divortul la tribunal(in cazul meu fosta sotie) si un formular de la fosta sotie prin care confirma schimbarea numelui(ea s-a recasatorit din cate stiu). Nu detin aceste doua documente. In cazul primului document voi incerca sa obtin o copie de la autoritatile statului Illinois, dar despre cel cu schimbarea numelui este posibil sa nu il pot obtine vreodata deoarece nu am tinut legatura cu dansa. Exista o alta modalitate de a inregistra divortul prin care sa evit cele doua documente mai sus mentionate? Sunt in posesia documentelor care dovedesc actul de divort dar nu realizez daca au aplicata apostila Scretarului de Stat din Illinois(nu cunosc ce inseamna termenul "apostilare").

Multumesc!