avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate GinaKel

Activitate GinaKel

Răspuns la discuția Conventie de intretinere
Multuesc pentru ajutor
Răspuns la discuția Conventie de intretinere
Multumesc pt raspuns, dar mai am o intrebare.
Cine poate sa il dea in judecata?
Răspuns la discuția executare silita pensionar
Tatal are mai multi creditori. Mai am o intrebare si vis a vis de acest lucru.
Poprirea ce cuantum din pensie poate fi?
Daca creditorii cer proprire la momente diferite? Primul primeste un anumit procent, apoi dupa un an sa zicem, vine al doilea... acesta ce cuamtum va primi? Si din ce? Din ce ramane din prima poprire sau din pensia initiala?
Va multumesc
Răspuns la discuția executare silita pensionar
Daca,va rog, puteti sa imi dati detalii despre forta majora? In ce cazuri mai exact?
Răspuns la discuția Conventie de intretinere
Am citit conventia si nu exista nici o clauza de nerespectare a obligatiilor. Asta m-a surprins si pe mine si de aceia nu stiu ce urmari poate avea nerespectarea conventiei. De regula stiu ca se mentioneaza clauzele de nerespectare a contractului, dar aici nu am gasit nimic.... Sincer, sunt in ceata...
La o adica, i se poate cere restituirea banilor pe care i-a primit conform conventiei? Dar daca acestia nu mai exista? Se va trece la executarea silita a bunurilor lui?
Buna ziua,

As avea nevoie si eu de un ajutor.
In speta, tatal unui amic a fost pacalit de niste indivizi sa faca un imprumut de la banca, precum si un contract de telefonie mobila, in ideea ca acestia vor plati ratele. Inselatoria nu a putut fi demonstrata, dar cum era de asteptat nici ratele nu le-a platiti nimeni.
Recent tatal a primit o scisoare de la o societate de executare de executare silita, prin care este somat la plata datoriei. Mentionez ca acesta este pensionar de boala si nu are nici un bun in proprietate, momentan fiind inetrnat intr-un azil.
Intrebarea mea este cum se va recupera datoria? Daca i se va pune poprire pe pensie? Si daca fiul, care este mandatar universal al tatalui, va fi obligat sa contribuie la platat datoriei, sau sa plateasca datoria. Aici mai trebuie sa mentionez ca exista un contract de intretinere intre fiu si o terta persoana, princare fiul se obliga sa isi intretina tatal in schimbul unei sume de bani.
M-ar interesa care va fi ordinea recuperarii, respectiv poprire pe pensie si apoi fiu, sau direct fiul, in calitate de mandatar va fi obligat sa plateasca datoria tatalui.
Va multumesc anticipat
Buna ziua,

Va solicit si eu ajutorul in legatura cu o speta.
Anul acesta bunicul prietenului meu a decedat in strainatate.
Neavand resurse pentru a deschide succesiunea acolo, s-a ajuns la o conventie cu sotia decedatului, conform careia aceasta se obliga sa plateasca prietenului meu (avand calitatea de mandatar al tatalui sau - fiul decedatului) un anumit procent din valoarea succesiunii. In schimb prietenul meu este obligat sa asigure toate cele necesare pentru nevoile tatalui sau (locuinta, alimentatie etc..)
Intrebarebarile mele sunt:
- ce se intampla in cazul in care prietenul meu nu isi va mai putea respecta obligatia, dat fiind ca acesta a incasat deja o parte din bani?
- cum va putea el demonstra ca a respectat obligatia de a isi intretine tatal? Ce mijloace de probatiune sunt acceptate, dat fiind ca termenul de intretinere este foarte cuprinzator. (in fapt e destul de greu de demonstrat ca ai hranit si ingrijit pe cineva)

In speranta ca voi primi un raspins, va multumesc anticipat
Multumesc frumos pentru raspuns. Voi consulta contractul colectiv de munca.
Buna ziua,
As avea nevoie si eu de cateva informatii, daca ma puteti ajuta.
Firma la care sunt angajata a declarat procedura de insolvabilitate. As dori sa stiu care va fi situatia noastra ca angajati, respectiv, daca firma ne va mai plati contributiile la stat, CAS, somaj, pensii atata timp cat este in insolvabilitate? Am mai auzit ca, in cazul concedierii, nu ar fi obligata sa plateasca plati compensatorii. Este corecta informatia?
Va multumesc