avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate adisanro

Activitate adisanro

Răspuns la discuția VALOARE asigurare imobil ipotecat
Ok, insa ideea este ca, dupa 5 ani de zile valoarea asigurata a imobilului se face tot la valoarea evaluata a imobilului din ziua acordarii creditului fara sa se tina cont de suma rambursata pina in prezent. Un exemplu ar fi: Valoarea creditului 44.000 euro, valoarea evaluata a imobilului 56.000 euro iar suma achitata pina in prezent prin rata 6.000 euro.
Normal ar fi o asigurare la o medie evaluare-credit sau macar la valoarea creditului daca nu la cea a soldului.
Aici e dilema.
Multumesc
Buna
As dori sa-mi raspundeti scurt , in limita posibilitatii si cu scuzele de rigoare pentru rapirea din timpul dumneavoastra de munca, la urmatoarea intrebare:
E CORECT :Odpdv al legislatiei ca asigurarea la imobil in cadrul creditului ipotecar sa se faca la valoarea EVALUATA a imobilului sau la valoarea soldului (suma de bani ramasa pina la restituirea totala a creditului), avind in vedere faptul ca primeaza dobanda in fata ratei la constituirea ratei lunare in prima jumatate a returnarii creditului.

=D>Va multumesc.

Cu respect
Răspuns la discuția concediul medical
:)Revin
Multumesc pentru amabilitatea de a ma lamuri, =D>si iacata am reusit sa copiez ad-literam ce scrie in ROI legat de Programul de lucru:
"In magazin, programul normal de lucru este de luni pina duminica, program fix sau in ture. Datorita specificului activitatii magazinului, se lucreaza simbata si duminica, ca program normal de lucru in cadrul celor 40 de ore pe saptamina, cu alte 2 zile consecutive de repaus decit simbata si duminica."
In atare situatie, am si eu doua spete:#-o
1. Conform programarii eu figurez : vineri-simbata-duminica-luni la munca iar cele doua zile libere marti-miercuri.
Daca concediu medical imi este de vineri pina marti, iar seful "foarte amabil" imi modifica programul in timpul concediului medical si ma programeaza asa: vineri - Concediu medical, Simbata-duminica=Liber,luni si marti=Concediu medical,iar miercuri la munca (din nou) ESTE LEGAL?:O
2. Daca eu urmeaza sa prestez 5 zile de munca si apoi 2 zile liber dar dupa 2 zile de munca am concediu medical pentru 5 zile, interval in care se cuprind cele 3 zile de munca si cele 2 zile liber, se va considera CONCEDIU MEDICAL doar cele 3 zile de munca?:stunned:

Va multumesc
Răspuns la discuția concediul medical
ok, am privit peste Regulamentul intern unde se precizeaza: "activitatea magazinului este de luni pina duminica" iar "activitatea prestata in zilele de sambata si duminica e compenseaza cu 2 zile libere consecutive in zilele de Luni pana Vineri"
Asadar am doua spete:
1. Conform programarii eu figurez : vineri-simbata-duminica-luni la munca iar cele doua zile libere marti-miercuri.
Daca concediu medical imi este de vineri pina marti, iar seful "foarte amabil" imi modifica programul in timpul concediului medical si ma programeaza asa: vineri - Concediu medical, Simbata-duminica=Liber,luni si marti=Concediu medical,iar miercuri la munca (din nou) ESTE LEGAL?
2. Daca eu urmeaza sa prestez 5 zile de munca si apoi 2 zile liber dar dupa 2 zile de munca am concediu medical pentru 5 zile, interval in care se cuprind cele 3 zile de munca si cele 2 zile liber, se va considera CONCEDIU MEDICAL doar cele 3 zile de munca?

Va multumesc
Răspuns la discuția concediul medical
multumesc de raspuns
Regula generala e::))"daca omul se imbolnaveste, sa fie doar in zilele lucratoare ":sorry:
Sincer, aceasta Ordonanta a fost data de catre GuvernX-( tinind cont DOAR de programul BUGETARILOR nu si de programul agentilor privati.#-o
Răspuns la discuția concediul medical
Buna ziua

Am si eu o intrebare:
Daca magazinul are program si Sambata si Duminica care se compenseaza cu 2 zile libere consecutive in zilele de Luni pana Vineri, iar concediul medical este in perioada vineri-marti, iar luni si marti sint zile libere compensate cum se calculeaza concediu medical?
Adica, am certificat medical pentru 5 zile dar se platesc doar 3 zile deoarece restul sint considerate zile libere?
Sincer, nu este corect, deoarece NIMENI nu e vinovat ca se imbolnaveste omul si in plus de acele LIBERE nu le poate folosi ca si RECREERE ci doar ca RECUPERARE.
Am inteles ca e o metoda de a evita o "ploaie" de concedii medicale platite de angajator sau fond dar sincer, omul dupa concediu medical nu e in aceeasi stare ca si dupa 2 zile libere.
SAU, ar trebui sa spun::sorry:d-le doctor, va rog doar 3 zile de concediu medical?:O cind dansul considera ca sint necesare 5;)
Va multumesc