avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate Alesssa

Activitate Alesssa

Buna,

in trecut stiu ca o persoana putea fi angajata de catre o societate si pe baza unui contract de colaborare.
In Codul Muncii 2009 nu am gasit insa referinte la un astfel de tip de contract. Mai este posibil in prezent ca o firma sa angajeze pe cineva pe baza unui astfel de contract?
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Contributii unitate neplatite
Buna,
da, de platit contributiile se vor plati...cel putin asa sper, nu este vorba de rea vointa din partea societatii, ci de faptul ca firma trece printr-o perioada financiara mai dificila si platile se fac foarte restrictionat.

Sunt curioasa mai mult de implicatiile directe pentru mine ca angajat care in viitor urmeaza sa isi schimbe locul de munca, si sa plece din actuala societate care nu si-a achitat inca contributiile,

Multumesc,
Buna,

care sunt implicatiile pentru un angajat in cazul in care angajatorul sau nu plateste la timp contributiile aferente (sanatate, CAS, somaj, etc)?

Multumesc,
Buna,

as vrea sa stiu si eu care sunt parerile pro si contra, pt demisie, respectiv incetarea CIM cu acordul partilor.
Recent mi-am gasit un loc de munca nou si mi-am dat demisia de la actualul angajator, care a acceptat-o.
D-na de la Resurse Umane mi-a spus ca ar fi mai bine sa mentionez pe cererea de incetare a contractului de munca, ca incetarea se face cu acordul partilor , respectiv art 55 lit b din Codul Muncii Legea 53/2003. Justificarea dansei era ca "da mai bine" in carnetul de munca.
Eu am mentionat initial ca solicit desfacerea CIM prin demisie, art 79, cu respectarea termenului de preaviz aferent.
In contextul in care eu mi-am gasit un loc de munca mai bun, chiar credeti ca in viitor poate sa imi fie influentata cariera de faptul ca in carnetul de munca scrie demisie sau acordul partilor? Multumesc, Alesssa