Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de colaborare

Buna,

in trecut stiu ca o persoana putea fi angajata de catre o societate si pe baza unui contract de colaborare.
In Codul Muncii 2009 nu am gasit insa referinte la un astfel de tip de contract. Mai este posibil in prezent ca o firma sa angajeze pe cineva pe baza unui astfel de contract?
Multumesc frumos
Da, numai ca contractul de colaborare nu se inresgistreaza la ITM ci la Administratia Financiara.
De preferat ar fi sa-i faceti persoanei contract de munca cu timp partial.
Contractul de colaborare are alt regim juridic decat cel de munca.
El nu se supune Codului Muncii.
Acesta se incheie in conditii speciale, si nu se inregistreaza la ITM, nu beneficiati de asigurare e sanatate, somaj, pensie, etc.
Din cate stiu eu notiunea de contract de colaborare este cu semnul intrebarii,parerile fiind impartite.

Ceea ce poate fi incheiat este contract de prestari servicii, care nu intra sub incidenta Codului Muncii,ci a Codului Fiscal.