avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de colaborare

Buna,

in trecut stiu ca o persoana putea fi angajata de catre o societate si pe baza unui contract de colaborare.
In Codul Muncii 2009 nu am gasit insa referinte la un astfel de tip de contract. Mai este posibil in prezent ca o firma sa angajeze pe cineva pe baza unui astfel de contract?
Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 11:45, 14 Octombrie 2009
Da, numai ca contractul de colaborare nu se inresgistreaza la ITM ci la Administratia Financiara.
De preferat ar fi sa-i faceti persoanei contract de munca cu timp partial.
Contractul de colaborare are alt regim juridic decat cel de munca.
El nu se supune Codului Muncii.
Acesta se incheie in conditii speciale, si nu se inregistreaza la ITM, nu beneficiati de asigurare e sanatate, somaj, pensie, etc.
Din cate stiu eu notiunea de contract de colaborare este cu semnul intrebarii,parerile fiind impartite.

Ceea ce poate fi incheiat este contract de prestari servicii, care nu intra sub incidenta Codului Muncii,ci a Codului Fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca pentru activitati sporadice sau de maxim 2 ore zi mitdan67 mitdan67 am o intrprindere individuala cu activitate de comert si mai exact telefoane mobile . calculatoare si accesorii pentru acestea. Pentru a asigura garantia la ... (vezi toată discuția)
Contract de colaborare geo26 geo26 Buna seara! As vrea sa stiu daca se poate incheia un contract de colaborare ( exemplu: pentru serviciile unui sofer, sau angajarea unei bone) intre o persoana ... (vezi toată discuția)
Colaborare simultana cu acelasi angajator :angajat si colaborator pfa se poate? maarkyM maarkyM buna ziua, am nevoie urgent(cat se poate) de un raspuns categoric si explicat daca se poate face acest tip de colaborare: si ca nagajat cu carte munca dar si ... (vezi toată discuția)