Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca pentru activitati sporadice sau de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca pentru activitati sporadice sau de maxim 2 ore zi

am o intrprindere individuala cu activitate de comert si mai exact telefoane mobile . calculatoare si accesorii pentru acestea. Pentru a asigura garantia la ele am nevoie de o persoana care sa faca acest lucru. Cum pot sa fac legal acest lucru tinand cont ca eu nu am nevoie sa lucreze tot timpul ci sa zicem sa vina doar doua ore pe zi sau cand am nevoie. Ce fel de contrct trebuie sa-i fac ?
puteti sa-i faceti contract de munca cu timp partial : 2ore/zi.
Ii faceti contract individual de munca cu timp partial de lucru 2 ore/zi.:)
Incheiati cu aceea persoana un contract de munca cu timp partial de 2 ore /zi.
Trebuie sa stiti ca aceea persoana poate sa fie angajata si in alt loc de munca, chiar cu norma de lucru de 8 ore /zi sau mai multe CIM cu timp partial.
Dar se poate face si un contract de colaborare (cu pers. fizaica sau pers. fizica autorizata, daca este autorizat), nu vad de ce nu, mai ales ca activitatile sunt sporadice, nu au carcater de relatie de munca, nu?
Deci sa inteleg ca in cazul in care eu as avea nevoie de el doar cand am aparate venite in garantie si asta poate sa fie odata la cateva saptamani sau luni pot sai fac contract de colaborare ( el fiind P F neautorizata )? ca nu-mi convine sa-i fac doua ore pe zi cand eu am nevoie de el cand si cand.