Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract civil de prestari servicii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract civil de prestari servicii

buna ziua! ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu contractul civil sau conventie civila de prestari servicii( de colaborare) care se incheie intre o pers.juridica si una fizica autorizata?care dintre ele se folosesc ?nu am mai incheiat asa ceva pana acum ?unde se-n registreaza?la ITM SAU ADM.FIN.LOCALE? multumesc anticipat.
buna,

daca impozitul este de 10 % platit de persoana juridica si 6% de prestator persoana fizica se inregistreaza contractul la finante;
daca e cu impozit final de 16 % retinut si virat de persoana juridica nu trebuie inregistrat la finante;
e prea de dimineata:),.....am citit printre randuri....:)
ma refeream la conventia civila cu intre pers fizice si o persoana juridica;
ref la pfa....se face un contract normal de prestari servicii...si nu trebuie inregistat
...doar la societati.....si trebuie ca factura emisa de pfa sa contina un raport detaliat cu tarif/activitate...etc
am si eu o nelamurire in legatura cu aceasta problema: conventia civila de prestari servicii.
este legal ca o asociatie de proprietari sa incheie o astfel de conventie cu femeia de serviciu in masura in care aceasta nu este pfa ? am inteles ca s-a incheiat o conventie prin care ea presteaza activitatea de curatenie si asociatia ii da o suma de bani. deci este persoana fizica pur si simplu iar aceasta conventie nu este inregistrata nicaieri.
Buna,,

cunosc o damna care administreaza un bloc...in baza conventiei civile...si tot asa nu e inregistrata nicaieri...e cu impozit final de 16 %...adica la suma pe care i se plateste in mana....administratia retine si plateste 16%..lunar....si depune declaratia 100.....la alte ven supuse imp pe venit....
iar in ianuarie anul urmator de depune de catre administratie decl 205....

va puteti interesa la finante...... asistenta contribuabili sau la ghiseul "de pers fizice":)

divn cate stiu....conventiile civile ar trrebui sa se inregistreze ptr activitati sporadice....si fara caracter repetitiv....ptr ca acum se poate contr de munca si cu una ora....

dar se practica.....

ar trebui sa intrebati la finante se vedeti ce pareare au si ei.....
cred ca finsntele sunt ok.....odata mi-au zis ca sa fac orice fel de contract...pe ei impozitul ii intereseaza....
dar itm-ul nu prea agreaza conventiile...

spor:)

..
am primit azi pe email...
www.avocatnet.ro/content/art...
LIVE TEXT de la seminarul Conventia Civila versus CIM. Contractele speciale si clauze specifice