avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate iancu_anca

Activitate iancu_anca

Răspuns la discuția prima de relocare
Numai ca eu mi-am schimbat domiciliul in Timisoara dupa ce am gasit de lucru, nu cat timp beneficiam de indemnizatia de somaj
Buna ziua

Mi-am depus la ajofm Timisoara dosarul pentru prima de relocare. Eu aveam domiciliul in Deva insa aveam viza de flotant si am lucrat in Timisoara. M-am inscris la somaj la ajofm Timis pe baza vizei de flotant. Ulterior mi-am gasit singura de lucru si mi-am schimbat domiciliul din Deva in Timisoara. Am depus actele petru prima de instalare conform art 75 din legea 76/2002. Raspunsul celor de la ajofm a fost negativ motivand ca :"prima de instalare se acorda pentru incadrarea in alta localitate si ca urmare a acestui fapt are loc schimbarea de domiciliu. Deci incadrarea in alta localitate se raporteaza la localitatea de la ultima incadrare. Ori in cazul dumneavoastra incadararea are loc in aceeasi localitate, adica Timisoara. Va rugam sa aveti in vedere ca nu sunteti inregistrata ca somer la agentia de la domiciliu, ci la agentia unde aveti ultimul loc de munca. "
este corect raspunsul lor? Pentru ca din cate am vazut eu in art 75 nu precizeaza nici unde de agentia de somaj la care esti inscris sau de localiatatea in care ai avut locul anterior de munca, ci doar de schimbarea domiciliului.

Multumesc!