Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prima de relocare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prima de relocare

Buna ziua

Mi-am depus la ajofm Timisoara dosarul pentru prima de relocare. Eu aveam domiciliul in Deva insa aveam viza de flotant si am lucrat in Timisoara. M-am inscris la somaj la ajofm Timis pe baza vizei de flotant. Ulterior mi-am gasit singura de lucru si mi-am schimbat domiciliul din Deva in Timisoara. Am depus actele petru prima de instalare conform art 75 din legea 76/2002. Raspunsul celor de la ajofm a fost negativ motivand ca :"prima de instalare se acorda pentru incadrarea in alta localitate si ca urmare a acestui fapt are loc schimbarea de domiciliu. Deci incadrarea in alta localitate se raporteaza la localitatea de la ultima incadrare. Ori in cazul dumneavoastra incadararea are loc in aceeasi localitate, adica Timisoara. Va rugam sa aveti in vedere ca nu sunteti inregistrata ca somer la agentia de la domiciliu, ci la agentia unde aveti ultimul loc de munca. "
este corect raspunsul lor? Pentru ca din cate am vazut eu in art 75 nu precizeaza nici unde de agentia de somaj la care esti inscris sau de localiatatea in care ai avut locul anterior de munca, ci doar de schimbarea domiciliului.

Multumesc!
Art. 75. - Persoanele care în perioada în care beneficiază de indemnizaţie de şomaj se încadrează, potrivit legii, într-o altă localitate şi, ca urmare a acestui fapt, îşi schimbă domiciliul primesc o primă de instalare, acordată din bugetul asigurărilor pentru şomaj, egală cu de şapte ori valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data instalării

Informatii existente :beneficiati de indemnizatie somaj AJOFM Timis = domiciliu viza flotant,ulterior aveti domiciliu =Timisoara
Inteleg ca a-ti gasit de lucru tot in Timisoara,atunci nu este schimbat domiciliul.
Angela D, Consultant resurse umane
Numai ca eu mi-am schimbat domiciliul in Timisoara dupa ce am gasit de lucru, nu cat timp beneficiam de indemnizatia de somaj