avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate daniela h

Activitate daniela h

Doua persoane (A si B) hotarasc sa se asocieze. Ambii vin in noua societate cu diverse bunuri, de aceeasi valoare (ca suma). Aceste bunuri nu vor putea acoperi intreaga investitie necesara pentru inceperea activitatii.
In plus (fata de datele de mai-sus):
- "A" stie retete / parametrii de fabricatie / tehnologie necesare desfasurarii in bune conditii a activitatii
- "B" poate aduce banii (sub forma de imprumut si fara alte dobanzi) de la o alta firma pe care o detine
Intrebare: conform datelor de mai-sus, care este sfatul dvs pentru un contract de asociere (in parti sociale, vorbind)? Sub ce forma trebuie sa se asocieze cei doi / de ce anume trebuie sa mai tina cont cei doi asociati ?
Multumesc pentru raspunsuri! Chiar am nevoie de aceste sfaturi!
Buna ziua,
Am infiintat la inceputul acestui an o microintreprindere ce are ca obiect principal de activitate, prestari-servicii.
Ma intereseaza daca pot schimba statutul acestei societati (sau ce trebuie sa fac) pentru a "transforma" societatea initiala in una tip "firma starter" (conform noului proiect de lege - microintreprindere apartinand intreprinzatorului debutant)?
Trebuie sa mentionez ca sunt asociat unic la aceasta societate si ca, la anul o sa implinesc 35 ani.
Multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția anulare facturi fiscale
Imi cer scuze insa nu inteleg la ce anume va referiti cand spuneti ca trebuie sa depun mari eforturi? Puteti sa ma lamuriti? Multumesc
Răspuns la discuția anulare facturi fiscale
Nu i s-a declarat inca falimentul. Se judeca cazul. Problema nu o constituie numai TVA-ul ci si impozitul pe venit aplicabil in cazul microintreprinderilor. De aceea vreau sa anulez / stornez (functie de calea cea mai legala) aceste facturi.
Multumesc
Răspuns la discuția anulare facturi fiscale
Eu nu le-am depus inca (mai am timp pana pe 20) insa societatea respectiva nu a trebuit sa le depuna lunar?
Buna ziua,
Este posibil sa anulezi (si in ce conditii) facturile fiscale emise in trim 3? Este vorba de o microintreprindere cu domeniu de activitate: prestari servicii; platitoare de TVA. Am emis facturile aferente lunilor trim 3 insa nu am incasat niciun ban de la societatea cu care am contract - am reziliat contractul la sfarsitul lunii septembrie. Societatea respectiva este macrointreprindere. Nu cred ca voi recupera vreodata suma de bani pe care mi-o datoreaza. In acest moment, este data in judecata pentru declararea falimentului (nu de catre societatea mea). Multumesc mult de tot!