Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... sfat pentru contract asociere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

sfat pentru contract asociere

Doua persoane (A si B) hotarasc sa se asocieze. Ambii vin in noua societate cu diverse bunuri, de aceeasi valoare (ca suma). Aceste bunuri nu vor putea acoperi intreaga investitie necesara pentru inceperea activitatii.
In plus (fata de datele de mai-sus):
- "A" stie retete / parametrii de fabricatie / tehnologie necesare desfasurarii in bune conditii a activitatii
- "B" poate aduce banii (sub forma de imprumut si fara alte dobanzi) de la o alta firma pe care o detine
Intrebare: conform datelor de mai-sus, care este sfatul dvs pentru un contract de asociere (in parti sociale, vorbind)? Sub ce forma trebuie sa se asocieze cei doi / de ce anume trebuie sa mai tina cont cei doi asociati ?
Multumesc pentru raspunsuri! Chiar am nevoie de aceste sfaturi!
apeleaza la un avocat. el iti va da toate informatiile, contra cost, si iti va facilita, daca are cunostinte, nu pile, cauza ta. good luck!
In afaceri nu neaparat "valoarea" banilor este importanta ci conditiile contractuale.
Daca B are necesarul de bani, acesta ii va putea recapata esalonat, in intelegere intr-o anumita perioada de timp eventual cu garatii de plata stabilite si nu cred ca ar fi necesara o cota mai mare de parti sociale atat timp cat acesti bani nu raman in societate.
Daca A detine cumulul necesar de cunostinte care nu pot fi evaluate material (nu sunt retete patentate, tehnologie patentata sub nume propriu-pt. a se discuta de o exclusivitate de nume si drepturi de autor) dar care sunt esentiale activitatii si datorita carora se vor face profiturile urmatoare pe toata durata functionarii societatii, acesta ar trebui sa aiba in favoare o cota parte mai mare de parti sociale.
Cu siguranta insa pentru detaliile unui asfel de contract si anexele sale trebuie apelat la un avocat.