avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Activitate M_G

Activitate M_G

As dori sa stiu daca urmatoarea situatie poate fi solutionata juridic sau altfel.

Strabunica mea a detinut o casa (impreuna cu concubinul ei, cu care s-a casatorit ulterior, inainte de a fi expropriata). In perioada comunista ei au fost deposedati de respectivul imobil si fortati sa se mute intr-un apartament. Terenul pe care s-a situat acest imobil nu a fost ocupat de nici o constructie decat dupa 1989.
Familia mea a facut anumite demersuri pentru a afla daca putem beneficia de anumite reparatii dar probleme legate de alte proprietati, mai importante, au amanat indefinit o actiune concreta din partea noastra in aceasta chestiune.

Din informatiile pe care le am sotul stra-bunicii mele nu a avut urmasi.
As dori sa stiu daca putem intreprinde ceva in aceasta problema si daca am putea obtine despagubiri pentru casa sau terenul confiscate de regimul comunist. Daca da, care sunt ceile de urmat. Avem o serie de documente pentru a atesta dreptul la proprietate asupra acestui imobil.
Răspuns la discuția Cerere de retrocedare
Va multumesc pentru aceste informatii. In lumina celor expuse de dumneavoastra imi ramane sa va mai intreb urmatoarele. Respectiva proprietate este mostenita de catre bunica mea si mostenitorii fratelui bunicii mele (din partea mamei lor). Se poate ca procedura de contencios administrativ sa fie declansata independent de catre bunica mea (cu sau fara consimtamatul celorlati mostenitori) sau trebuie facuta prin acordul colectiv al tuturor mostenitorilor? Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Familia mea a primit in anii '90 o serie de terenuri care au fost confiscate in perioada comunista. Dar in loc sa ni se retocedeze aproximativ 50 de Ha de teren agricol am primit doar 30. Am intocmit un dosar pe care l-am depus la consiliul local din comuna respectiva pentru retocedarea in natura a celorlalte 20 de Ha in urma cu cativa ani (daca nu ma insel) si noi nici pana in ziua de astazi nu stim ce s-a intamplat cu acel dosar, ca sa nu mai spun de o sentinta oarecare in aceasta problema. Exista vreo modalitate legala sa obtinem informatii obiective de la administratia locala (comunala sau judeteana) si, in final, o decizie clara in legatura cu respectivele proprietati. Intreb asta deoarece nu primit niciodata un raspuns multumitor. Tot ce ni s-a spus este ca dosarul ar fi fost trimis de catre consiliul comunal catre consiliul judetean si dupa aceea ar fi fost trimis inapoi datorita unor greseli aparute in intocmirea dosarului (greseli asumate de personalul primariei). Pana la urma cine trebuie sa ne despagubeasca sau sa ne reimproprietareasca? Consiliul judetean, consiliul local al comunei, insntantele judecatoresti si in cat timp ? Am trimis o scrisoare la ANRP. Am fost informat ca ei nu au cunostinta despre un asemenea dosar. Ce inseamna aceasta? Sper ca ca nu am formulat prea multe intrebari. Va multumesc anticipat.