avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Activitate sdaniel

Activitate sdaniel

Multumesc! O zi buna va doresc!
=D>
Inca ceva, juristul de la AJOFM, sustine ca pentru a beneficia in continuare de aj.somaj, un contract se poate incheia numai cu un articol din cap.V. Codul Muncii- Incheierea contractului de munca.(???)- dar nu din cauza angajatului.
Multumesc pentru raspuns!
In concluzie, cum pot rezolva situatia daca cei de la AJOFM continua sa-si sustina punctul de vedere? Ce argumente mai pot aduce? Daca este legal, cum pot sa-i conving?
Buna ziua,

Dupa aproape o luna de zile am reusit sa obtin carnetul de munca de la angajator.Acesta a incheiat carnetul de munca cu art.31.al.4_1 dar am avut neplacuta surpriza ca la AJOFM sa mi sa spuna ca nu pot beneficia de reluarea ajutorului de somaj pentru ca nu apare coroborat si art 56/j.Mentionez angajatorul a incheiat si o notificare , eram in perioada de proba. Ce se intampla??Angajatorul mi-a spus ca in Bucuresti cei de la somaj nu au avut nicio obiectie in cazuri similare? Legea nu este aceesi in toata tara??
Poate ma lamuriti d-stra, va rog, deoarece sunt intr-o situatie disperata, trebuie sa ma internez in spital pentru o interventie chirurgicala si-mi trebuie asigurare de sanatate..Ce ma sfatuiti? Va multumesc!
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dat! Cu ajutorul dumneavoastra incercam sa intelegem cate ceva din hatisul legislativ romanesc si pentru acest lucru - tot respectul=D>!
Numai bine va doresc!
O ultima intrebare, va rog!
Daca, dupa perioada de proba de pana la 30 zile, nu voi putea da dovada de abilitatile necesare postului pe care am fost angajat, art 31 alin 4 ind 1 (Codul muncii) imi va putea oferi posibilitatea de a primi in continuare ajutorul de somaj ( mai am 7 luni).Ce acte trebuiesc depuse la AJOFM?
Va multumesc mult!
Deci, se poate si cu art.61 lit c si d ?
Multumesc!
Buna ziua,

Daca se suspenda ajutorul de somaj si are loc o angajare pe perioada determinata de 12 luni, cu ce art. se poate incheia ( inaintea celor 12 luni) acest contract de munca pentru a beneficia de reluarea ajutorului de somaj ?? Locul de munca a fost gasit de angajat nu de AJOFM.

Multumesc!
Multumesc pentru raspuns! Inteleg ca daca iesi la pensie pentru invaliditate de munca gr.III. ai dreptul sa muncesti, si daca iesi partial anticipat ( dupa noua lege a pensiei, cu o penalizare de 45%) nu??!=D>
O zi buna!
Buna ziua,

-Sunt in somaj si doresc sa ma angajez part time, cu contract de munca pe perioada determinata, ce trebuie sa duc la A.J.O.F.M pentru ca ajutorul de somaj sa fie intrerupt pe aceasta perioada?
-Se va recalcula ajutorul de somaj in functie de noile venituri din aceasta perioada sau ramane la vechea valoare, inainte de angajare (part time)?
- Daca voi iesi la pensie partial anticipat pot sa continui sa muncesc cu carte de munca, part time ( in sectorul privat) ?

Va multumesc!