Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... suspendare somaj si angajare Part time
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

suspendare somaj si angajare Part time

Buna ziua,

-Sunt in somaj si doresc sa ma angajez part time, cu contract de munca pe perioada determinata, ce trebuie sa duc la A.J.O.F.M pentru ca ajutorul de somaj sa fie intrerupt pe aceasta perioada?
-Se va recalcula ajutorul de somaj in functie de noile venituri din aceasta perioada sau ramane la vechea valoare, inainte de angajare (part time)?
- Daca voi iesi la pensie partial anticipat pot sa continui sa muncesc cu carte de munca, part time ( in sectorul privat) ?

Va multumesc!
1. Acceptul angajatorului dat pe repartitia de la agentie
2. Nu se va recalcula
3. Pensionarul anticipat nu poate fi angajat.
Multumesc pentru raspuns! Inteleg ca daca iesi la pensie pentru invaliditate de munca gr.III. ai dreptul sa muncesti, si daca iesi partial anticipat ( dupa noua lege a pensiei, cu o penalizare de 45%) nu??!=D>
O zi buna!
Ati inteles bine. Mai trebuie sa intelegeti ca pensionarul pentru invaliditate are capacitatea de munca diminuata si de aceia s-a pensionat, pe cand pensionarul anticipat a dorit el sa iasa din campul muncii mai devreme desi este apt de munca.
Daca va angajati veti renunta la pensia anticipata.