avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara de invaliditate sau pensie anticipata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara de invaliditate sau pensie anticipata partial

Din decembrie 2011 sunt pensionar militar de invaliditate gr.III cu un stagiu de cotizare realizat de 22 ani si 7 luni. La data pensionarii aveam o varsta de 41 ani si 5 luni. Pensia a fost calculata conform Legii 263/2010.
Potrivit prevederilor legii 223/2015 varsta la care pot iesi la pensie militara de serviciu pentru limita de varsta este 60 ani (fiind nascut in mai 1970).
Conform L 223 voi solicita recalcularea pensiei, iar intrebarea mea este daca a opta pentru pensie anticipata partial prezinta avantaje financiare fata de pensia de invaliditate.

Alte discuții în legătură

Recalculare si adaugare stagii de cotizare dupa pensionare poenaru12 poenaru12 Buna ziua, ma numesc Poenaru Costica si as dori raspuns la problema mea: (adresa de E-mail :costicapoenaru@gmail.com.) -Sunt pensionar militar trecut in ... (vezi toată discuția)
Varsta pentru pensie anticipata ecaterina10 ecaterina10 O femeie născută pe 30 iulie 1955,cu 22 ani vechime in muncă(comerț),la ce vârstă poate cere pensie anticipată sau anticipată ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate silviappp silviappp Sunt pensionar de invaliditate gradul 2 din mai 2001,am implinit pe 26 noiembrie 2013 55 de ani si conform legii 263\\2010 se poate iesi la pensie fara ... (vezi toată discuția)