avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare si adaugare stagii de cotizare dupa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare si adaugare stagii de cotizare dupa pensionare

Buna ziua, ma numesc Poenaru Costica si as dori raspuns la problema mea:
(adresa de E-mail :costicapoenaru@gmail.com.)
-Sunt pensionar militar trecut in rezerva in anul 2000, conform O.G. Nr. 7/26. 01.1998,art.2 lit. b si art.6 lit.b,cu drept de pensie militara de serviciu cu vechime incompleta. Dupa pensionare nu m-am putut angaja (din cauza starii precare a sanatatii) astfel ca am optat pentru un contract de asigurare la casa teritoriala de pensii.
-am beneficiat de recalcularea pensiilor in baza legii 263/2010, dar adeverinta a cuprins perioada de cotizare pana in luna aprilie 2011 inclusiv.
- la 01.01.2016 intra in vigoare Legea 223/2015 privind recalcularea pensiilor militare. In ianuarie 2016 solicit si primesc de la casa teritoriala de pensii, adeverinta cu perioadele de cotizare cuprinse intre 01 mai 2011 si 31 decembrie 2015, pe care o expediez la Casa de pensii sectoriala a M.Ap.N (impreuna cu celelalte documente care au fost solicitate pentru recalcularea pensiei, acum in baza legii 223/2015 privind pensile militare); mentionez ca toate documentele au fost trimise in prima parte a lunii februrie 2016, pe data de 8.
-Din toate documentele trimise, Casa de pensii sectoriala a M.Ap.N mi-a returnat adeverinta cu stagiile de cotizare (refuzand in acest fel adaugarea stagiului de cotizare si recalcularea pensiei comform Legii 263/2010 desi aceasta era in vigoare in luna Decembrie 2015) motivand ca documentele au fost datate si trimise ulterior intrarii in vigoare a prevederilor Legii 223/2015, iar stagiile de cotizare nevalorificate la recalcularea pensiei precum si cele realizate ulterior intrarii in vigoare a legii se valorifica in sistemul public de pensii. Dar pentru perioadele de cotizare de pana la 31 decembrie 2015, casa teritoriala de pensii elibereaza adeverinta doveditoare abia in ianuarie 2016.
- fata de cele aratate mai sus va intreb cum sa procedez in continuare pentru a-mi rezolva in mod legal si favorabil aceasta problema? Trebuie sa trimit din nou adeverinta catre Casa de pensii sectoriala a M.Ap.N , si daca da ,ce trebuie sa fac, ca aceasta adeverinta sa fie luata in considerare si sa mi se adauge stagiul de cotizare realizat dupa inscrierea la pensie ( din decembrie 2010 mi s-a emis o decizie de pensie pentru limita de varsta din care rezulta: total stagiu de cotizare realizat = 22 ani si 10 luni; ca militar =16 ani si 10 luni; stagiu complet de cotizare = 20 ani – conform OuG nr.1/2011 ; Dupa recalcularea conform legii 263/2010 s-a emis o noua decizie de pensie din care rezulta: total stagiu de cotizare realizat = 31 ani si 11 luni; ca militar =16 ani si 10 luni; stagiu complet de cotizare = 20 ani )
-ce se intelege prin “stagiile de cotizare nevalorificate la recalcularea pensiei precumsi cele realizate ulterior intrarii in vigoare a legii se valorifica in sistemul public de pensii” ? ca la implinirea varstei de 65 ani ma adresez Casei teritoriale de pensii pntru stagiul nevalorificat cuprins intre 01 mai 2011 si 31 decembrie 2015? Vor spune ca perioada e mai mica de 15 ani si nu o vor lua in considerare;deci sunt niste ani in care am platit contributii degeaba? Sau ma adresez la Casa de pensii sectoriala a M.Ap.N?
-sunt nascut in noiembrie 1959
Imi cer scuze ca din dorinta de a fi cat mai explicit a rezultat un text asa mare si sper ca voi primi un raspuns pertinent la problema mea. Multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Adaugare stagiu de cotizare dupa pensionare.pensionar militar. Costel_19 Costel_19 -Sunt pensionar militar trecut in rezerva in anul 2002. Dupa pensionare m-am angajat la o societate comerciala.Comform Legii 263/2010,am trimis documentele ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie militara VasileMarian1955 VasileMarian1955 1. Potrivit art. 109 (3) din Legea 223/2015, daca se depun documente prin care se face dovada unor stagii care nu au fost valorificate pana la data de ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor - valorificarea stagiilor de cotizare realizate dupa pensionare DIMITRIU DIMITRIU Sunt nascut la 25.11.1959 , pensionar militar din iunie 2005 . Am stagiu de cotizare ca militar 26 ani si 8 luni ( include si scoala militara ) Conditii ... (vezi toată discuția)