Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie militara

1. Potrivit art. 109 (3) din Legea 223/2015, daca se depun documente prin care se face dovada unor stagii care nu au fost valorificate pana la data de 31.12.2015 pensia se recalculeaza.
Intrebare: conteaza marimea stagiului pentru care se depun documente pentru recalcularea mentionata ?
2. La art. 109 (4) din Legea 223/2015 se prevede faptul ca - Stagiile de cotizare nevalorificate la recalcularea pensiei conform alin. (3), precum şi cele realizate ulterior intrării în vigoare a prezentei legi se valorifică în sistemul public de pensii.
Intrebare: ce vrea de fapt a spuna legiuitorul, nu cumva faptul ca pentru stagiile realizate anterior anului 2016 si nevalorificate nu este obligat sa recalculeze pensia in sistem militar cf. Legii 223/2015, si ma trimite in sitemul public (civil), Legea 263/2010 ?
~ Conținut șters la cerere ~