avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Sunt pensionar militar din septembrie 2012 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Sunt pensionar militar din septembrie 2012 cu pensie ...

Buna ziua,
Sunt pensionar militar din septembrie 2012 cu pensie stabilita în baza legii 263/2010.
Prima decizie de pensionare a fost actualizata prin recalculare în 2014 și 2015.
La data intrării în vigoare a legii 223/2015 stagiile de cotizare realizate în viata civila
nu s-au mai valorificat în pensia militara, urmând sa fie valorificate în sistemul public
de pensii la împlinirea vârstei standard de pensionare de 65 ani.
Dupa încheierea procesului de recalculare a pensiei militare de stat conform legii 223/2015,
am constatat ca nu s- a valorificat nimic din contribuția avuta în sistemul public.
La împlinirea vârstei de 65 ani am reușit sa valorific în sistemul public stagiile de cotizare
realizate în perioada 01.01.2015-30.06.2022 dar pentru cele realizate în perioada 01.02.2007-
30.08.2012 care nu s-au mai regăsit în recalcularea pensiei militare din 2017 nu am primit nimic.

Întrebare: Cum pot sa valorific stagiile de cotizare realizate în perioada 01.02.2007-30.08.2012
care la recalcularea pensiei militare potrivit legii 223/2015 nu au fost luate în calcul?

Alte discuții în legătură

Recalculare si adaugare stagii de cotizare dupa pensionare poenaru12 poenaru12 Buna ziua, ma numesc Poenaru Costica si as dori raspuns la problema mea: (adresa de E-mail :costicapoenaru@gmail.com.) -Sunt pensionar militar trecut in ... (vezi toată discuția)
Stagii cotizare neadaugate panzarumitica panzarumitica Buna ziua! Speta este urmatoarea: pensionar militar din 2003, a lucrat ulterior in viata civila in sectorul privat si a adaugat stagiile de cotizare pana ... (vezi toată discuția)
Taxe și impozite. Ipj Ipj Fiind pensionar militar și angajat la o firma privată, este legal să mi se oprească din salariul minim pe economie CAS, SĂNĂTATE și SOMAJ??? Timpul ... (vezi toată discuția)