avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe și impozite.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe și impozite.

Fiind pensionar militar și angajat la o firma privată, este legal să mi se oprească din salariul minim pe economie CAS, SĂNĂTATE și SOMAJ??? Timpul lucrat se mai adaugă la recalcularea pensiilor?? Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Ipj , utilizator 21:29, 7 Decembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu va raspund la a 2-a intrebare:
Conform art. 109(al.3 si al.4) din Legea 223/2015, stagiile de cotizare nevalorificate pana la data intrarii in vigoare a legii(o1.01.2016) se vor valorifica in sistemul public de pensii.
Deci la implinirea varstei de 65 de ani(varsta legala de pensionare pentru barbati, acum in sistemul public de pensii), veti putea depune actele pentru valorificarea stagiilor de cotizare nevalorificate la casa judeteana de pensii sau la cea de sector in Bucuresti si veti primi inca o pensie.Aceasta pensie va fi stabilita conform contributiilor platite de dvs. in sistemul public de pensii
Ultima modificare: Joi, 7 Decembrie 2017
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Mihail Cazacioc a scris:

Eu va raspund la a 2-a intrebare:
Conform art. 109(al.3 si al.4) din Legea 223/2015, stagiile de cotizare nevalorificate pana la data intrarii in vigoare a legii(o1.01.2016) se vor valorifica in sistemul public de pensii.
Deci la implinirea varstei de 65 de ani(varsta legala de pensionare pentru barbati, acum in sistemul public de pensii), veti putea depune actele pentru valorificarea stagiilor de cotizare nevalorificate la casa judeteana de pensii sau la cea de sector in Bucuresti si veti primi inca o pensie.Aceasta pensie va fi stabilita conform contributiilor platite de dvs. in sistemul public de pensii

Ipj a scris:

Mihail Cazacioc a scris:

Eu va raspund la a 2-a intrebare:
Conform art. 109(al.3 si al.4) din Legea 223/2015, stagiile de cotizare nevalorificate pana la data intrarii in vigoare a legii(o1.01.2016) se vor valorifica in sistemul public de pensii.
Deci la implinirea varstei de 65 de ani(varsta legala de pensionare pentru barbati, acum in sistemul public de pensii), veti putea depune actele pentru valorificarea stagiilor de cotizare nevalorificate la casa judeteana de pensii sau la cea de sector in Bucuresti si veti primi inca o pensie.Aceasta pensie va fi stabilita conform contributiilor platite de dvs. in sistemul public de pensii



Vă mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, sunt pensionar militar din septembrie 2012 cu pensie ... sebiTM sebiTM Buna ziua, Sunt pensionar militar din septembrie 2012 cu pensie stabilita în baza legii 263/2010. Prima decizie de pensionare a fost actualizata prin ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie militara VasileMarian1955 VasileMarian1955 1. Potrivit art. 109 (3) din Legea 223/2015, daca se depun documente prin care se face dovada unor stagii care nu au fost valorificate pana la data de ... (vezi toată discuția)
Recalculare si adaugare stagii de cotizare dupa pensionare poenaru12 poenaru12 Buna ziua, ma numesc Poenaru Costica si as dori raspuns la problema mea: (adresa de E-mail :costicapoenaru@gmail.com.) -Sunt pensionar militar trecut in ... (vezi toată discuția)