Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe și impozite.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe și impozite.

Fiind pensionar militar și angajat la o firma privată, este legal să mi se oprească din salariul minim pe economie CAS, SĂNĂTATE și SOMAJ??? Timpul lucrat se mai adaugă la recalcularea pensiilor?? Vă mulțumesc.
Eu va raspund la a 2-a intrebare:
Conform art. 109(al.3 si al.4) din Legea 223/2015, stagiile de cotizare nevalorificate pana la data intrarii in vigoare a legii(o1.01.2016) se vor valorifica in sistemul public de pensii.
Deci la implinirea varstei de 65 de ani(varsta legala de pensionare pentru barbati, acum in sistemul public de pensii), veti putea depune actele pentru valorificarea stagiilor de cotizare nevalorificate la casa judeteana de pensii sau la cea de sector in Bucuresti si veti primi inca o pensie.Aceasta pensie va fi stabilita conform contributiilor platite de dvs. in sistemul public de pensii
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Mihail Cazacioc a scris:

Eu va raspund la a 2-a intrebare:
Conform art. 109(al.3 si al.4) din Legea 223/2015, stagiile de cotizare nevalorificate pana la data intrarii in vigoare a legii(o1.01.2016) se vor valorifica in sistemul public de pensii.
Deci la implinirea varstei de 65 de ani(varsta legala de pensionare pentru barbati, acum in sistemul public de pensii), veti putea depune actele pentru valorificarea stagiilor de cotizare nevalorificate la casa judeteana de pensii sau la cea de sector in Bucuresti si veti primi inca o pensie.Aceasta pensie va fi stabilita conform contributiilor platite de dvs. in sistemul public de pensii

Ipj a scris:

Mihail Cazacioc a scris:

Eu va raspund la a 2-a intrebare:
Conform art. 109(al.3 si al.4) din Legea 223/2015, stagiile de cotizare nevalorificate pana la data intrarii in vigoare a legii(o1.01.2016) se vor valorifica in sistemul public de pensii.
Deci la implinirea varstei de 65 de ani(varsta legala de pensionare pentru barbati, acum in sistemul public de pensii), veti putea depune actele pentru valorificarea stagiilor de cotizare nevalorificate la casa judeteana de pensii sau la cea de sector in Bucuresti si veti primi inca o pensie.Aceasta pensie va fi stabilita conform contributiilor platite de dvs. in sistemul public de pensii

Vă mulțumesc.