avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate melistefi

Activitate melistefi

Buna, detin o autorizatie taxi pentru PFA si deoarece am vrut sa pun un sofer am transformat pfa in Intreprindere Individuala, ideea este ca inainte de a transforma am intrebat la primarie daca se tranfera si autorizatia automat iar raspunsul a fost afirmativ, insa dupa ce am terminat cu actele de ii si am fost la primarie pentru autorizatie mi sa spus ca nu se poate. Puteti sa ma indrumati deoarece sunt in impas eu autorizatie pentru pfa care este desfiintat, logic nu pot functiona
Va multumesc tare mult pentru raspunsuri. Asa intelesesem si eu din ceea ce am citit. Sper ca vor accepta si cele de la Primarie ca trebuie luat in considerare si acel CIM cu 2 ore. O zi buna va doresc
am contract individual de munca cu program partial de 2 ore inregistrat la itm
buna, am cautat pe forum, dar am gasit doar ceva asemanator cu ceea ce ma intereseaza. Am lucrat pana in 15 noiembrie 2008 cu program de 8 ore, apoi din 15 noiembrie 2008 pana in prezent, cu program de 2 ore. Dar la 5 ianuarie 2009, m-am angajat cu program de 8 ore la alta institutie, pana in prezent, pastranad si jobul cu 2 ore. Trebuie sa nasc pe 22 noiembrie. E, am fost la primarie sa pun mai multe intrebari cu privire la dosarul pe care va trebui sa il fac mai tarziu, si din discutie rezulta ca nu voi beneficia de acesti bani pentru ca atunci cand am lucrat cu program de doua ore, trebuia sa lucrez 8. Deci aceea perioada nu o vor lua in considerare. :O Mentionez ca am platit toate contributiile, inclusiv imp. pe venit, in acea perioada. Stiti cumva o baza legala care sa zica asa ceva, pentru ca eu nu am gasit. Eu stiu doar ca trebuie sa fi lucrat 12 luni consecutiv si sa platesc imp pe venit. Poate ma ajutati dvs. :sorry: