avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate nickwolfy

Activitate nickwolfy

Răspuns la discuția Partaj.
Si daca nu suntem de acord cu pretul pe care il va stabili expertul imobiliar si dorim sa facem dezmembrare ?
Discuție Partaj.
Dupa decesul parintilor suntem 4 frati copropietari la imobilul unde au locuit parintii.
Primul frate cu cota de 31/40 si ceilalti trei cu cota de 3/40 fiecare.
Ne poate obliga fratele care detine cota de 31/40 sa ne vindem partea noastra si sa-i platim si cheltuielile de renovare pe care le-a facut asupra intregului imobil fara autorizatie de constructie si fara acordul nostru?+cheltuieli de judecata ?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Despre dezmembrare.
As dori sa stiu daca pentru a face dezmembrarea pentru partea mostenita din partea mamei este nevoie si de acordul si semnatura celorlalti frati(surori).
Mostenirea este compusa din casa cu 6 camere plus terenul aferent (curte si gradina )

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Despre dezmembrare.
Da.Suntem 5 frati (cu cota de 6/40),pentru ca am uitat sa mentionez ca si tata pe langa copii lui are partea lui de mostenire.
Răspuns la discuția Despre dezmembrare.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Am uitat sa va informez ca succesiunea a fost facuta iar cotele cuvenite sunt 6/40 pentru toti fratii(5).
Care sunt caile prin care as putea sa ma separ de ei (deci eu sa am doar partea mea si sa pot sa-mi construiesc o casa mai mica(terenul fiind intravilan aprox.1300mp ?
Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt etapele pe care trebuie sa le urmez pentru a face o dezmembrare in cazul unei mosteniri de pe urma mamei ?