avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1159 soluții astăzi
Forum Activitate mfs1988

Activitate mfs1988

Răspuns la discuția Impozit auto pentru pensionari
Bunicul meu plateste dupa cum am calculat eu cu 40% mai putin pentru impozitul masinii! Si nu face parte din nicio categorie mai sus mentionata! Se poate sa fie in functie de primaria de care apartine!?
Imi cer mii de scuze daca am creat degeaba un subiect nou dar nu am gasit nicaieri ce cautam! Intrebarea mea este Ce reduceri au pensionarii in privinta impozitelor auto? Doar la prima masina? Sau si la a 2a? Ce zice legea? Difera impozitul auto pentru cei ce stau la sat fata de cei care stau la oras? Va multumesc anticipat! Numai bine!
va multumesc tuturor pentru promptitudine!

nu l-am semnat! ca nu m-a lasat! cand i-am spus care sunt obiectiunile mele mi-a aruncat actele in masina si a plecat! deci nu m-a lasat sa semnez! de aceea eu am crezut ca nu mi-a facut PV!

Daca el nu s-a legitimat eu sunt obligat sa-i dau actele? Nu pot descifra pentru ce m-a amendat dar presupun ca nu i-am prezentat actele + inca ceva ca sunt 2 amenzi!

Buna!

Am avut o altercatie cu un "domn" de la rutiera intr-o seara! Ghilimelele le veti intelege in cele ce urmeaza! Am trecut cu viteza pe langa un echipaj de la spr (mai exact am accelerat puternic pe langa ei, viteza nu a fost mare) stationat pe cealalta parte a drumului, ascunsi pe un drum laturalnic (in momentul respectiv eu nu i-am vazut). Mi-am schimbat directia de mers ca sa intru intr-o benzinarie sa alimentez! Cand ies hop sar in fata mea si ma opresc!
Prima intrebare a Politistului(P) Daca imi place viteza? .... .... si multe altele "lectii de viata"
Eu: Probabil! De ce? Dumneavoastra nu?
P: Va rog sa-mi prezentati actele! .... si multe altele "lectii de viata"
imi caut actele le iau si ii dau pe rand buletin asigurare si am ajuns la talon la care imi amintesc ca nu s-a legitimat (la cum s-a rastit vroiam sa-i stiu numele). asa ca il intreb:
E: Pai si eu va rog sa imi spuneti cum va numiti si sa-mi spuneti motivul opririi!
P: Tu ma legitimezi pe mine? Te rog sa-mi dai actele pana nu iti fac PV!
....

discutia a continuat asa pana a mers la masina desigur doar cu buletinul si asigurarea!
La un moment dat vine colegul dansului sa ma intrebe ce is cu figurile astea!?... eu il intreb ce figuri domne? el zice ca nu vreau sa prezint actele... la care eu ii raspund ca nici colegul sau nu vrea sa-mi spuna pentru ce m-a oprit si nici sa-mi spuna numele!

dupa una lt timp vine colegul si ma trimite la masina de politie la cel care mi-a luat actele! acolo a continuat sa ma ameninte ca imi da amenda ca m-a prins cu radarul... dupaia pentru trusa... dupa pentru rovinieta (eu fiind in orash)... mi-a dat tot felu de motive de oprire primul fiind radar... ei i-am cerut ordinul de serviciu(din cate stiu am voie sa-i cer asa ceva inainte sa-i prezint actele... este adevarat?)... daca vi-as povesti tot probabil a-ti rade cu lacrimi... in fine...

ma trimite din nou la masina! dupa vreo 10 minute vine si el si ma intreaba daca vreau sa semnez PVul! Eu ii raspund frumos ca da! La care el ma intreaba daca am mentiuni! Eu" Da: "Nu este adevarat!"... imi arunca actele(buletin si asigurare in masina! asigurarea m-am chinuit s-o scot de sub scaun :)) ... si pleaca!

Am crezut ca nu mi-a facut PV! Dar azi am fost dupa el la posta!

Nu inteleg nimic ce scrie in el! si pe langa asta a aparut si un martor asistent! Nu erau decat ei doi atunci, acolo! Si si daca mai era cineva (ascuns prin tufis) cum putea auzi persoana respectiva discutia mea cu el?... amenda este de 600 de lei (360+240) dar nu inteleg articolele pentru care am primit-o!

La semnatura mea: "REFUZA SA SEMNEZE!"

CE AR TREBUI SA FAC? PLANGERE LA JUDECATORIE? CE SA SCRIU IN EA? ERAM DOAR EU CU O PRIETENA IN MASINA! MA AJUTA CU CEVA EA?

imi cer scuze pentru textul lung si astept un raspuns cu disperare :D... Cum sa-l nimicesc pe acest "domn"? Pot sa-l acuz si pe el de ceva? Dar in primul rand cum scap eu de aceasta amenda dp meu dv nemeritata!

#-o
deci pana la urma? de la PV sau de la ordonantza?
buna! aseara m-am intalnit cu un prieten care lucreaza la SPR si l-am intrebat si pe el de cand se calculeaza suspendarea si el imi spune ca de cand a dat procurorul sentinta! Eu ii spun dar bine dar procuroru nu mi-a dat suspendare... voi imi dati! El imi zice stiu dar tu in timpu cercetarii puteai sa ceri dovada cu drept de circulatie... pai zic cum ca e cauza penala... e fara drept de circulatia! Iar el ma contrazice ca cica ar fi cu drept pe timpul cercetarilor!
Nu mai stiu ce sa cred! El greseste? Gasesc undeva aceasta procedura?
merci foarte frumos pentru ajutorul atat de promt!...
Buna! In februarie am fost prins conducand cu permisul suspendat (pentru cumul de puncte)! Procurorul mi-a dat o amanda si a dispus scoaterea de sub urmarire penala! Am fost cu comunicarea la politie am predat-o si mi s-a spus ca mai trebuie sa astept 30 de zile pana se fac nu stiu ce acte ??? ce acte ??? pentru ce trebuie sa astept 30 de zile? asta e prima intrebare iar a 2-a mai importanta este despre suspendare.... am inteles ca voi mai primi pe langa amenda o suspendare de 3 luni sau de cat! De cand se calculeaza aceasta suspendare data de cei de la politie(caci procurorul nu a specificat asa ceva)??? Unii imi spun ca din momentul de cand m-au prins circuland fara carnet, altii de cand a ajuns dosarul la parchet, altii de cand s-a dat solutia!...
Astept un raspuns concret si nu pareri!!!

Va multumesc foarte frumos!

Numai bine!
RADU