avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1773 soluții astăzi
Forum Activitate daniela-b

Activitate daniela-b

imi cer scuze pentru deschiderea unui nou topic cu aceeasi problema dar primul nu mai apare...chiar am nevoie de un sfat,doamnele de la contabilitatea firmei unde am lucrat nu stiu decat sa ridice din umeri de parca n-ar fi in aceeasi situatie cu noi si ne descurajeaza toate tentativele de a afla ce avem de facut prin raspunsuri de genul ''nu stiu'',''nu ne sunati va sunam noi''.va multumesc anticipat,daniela
am semnat preavizul,cu data de 6 octombrie dar mi-au spus foarte clar ca nu o sa vad nici un ban pentru ca firma ba are conturile blocate ba conturile sunt goale-or sa ma sune sa-mi iau cartea de munca luna viitoare.am intrebat de zile de concediu si mi s-a spus sa-mi iau gandul ca n-a stat nimeni sa calculeze exact ce are fiecare de luat,la fel si cu tichetele de masa care erau trecute in contract.nu stiu ce as putea sa fac,eu si inca 100 de angajati,sa ne primim drepturile.....va rog,un sfat,o idee,va multumesc anticipat,daniela
firma s-a inchis pe 6 octombrie,acum lucreaza doar departamentul contabilitate-la inceput avocatul angajat de administratorul firmei a spus ca vom fi platiti pentru preaviz iar dupa 3 ore cand am venit toti angajatii(in jur de 150)sa ne luam drepturile banesti a spus ca trebuie sa asteptam sfarsitul lunii ,ca daca cineva se angajeaza atunci trebuie sa-si dea demisia si nu mai primeste nimic...nu vor sa-mi plateasca banii pe preavizul de 20 de zile trecut in contract,nu vor sa-mi plateasca zilele de concediu si bonurile de masa trecute in contract,ba sunt conturile blocate ba nu sunt bani in cont...ce se poate face in situatia mea(si a inca 100 de angajati) va multumesc anticipat,daniela
buna seara si va multumesc de raspuns.eu eram in vacanta cand m-au sunat colegii ca s-a inchis firma,sa vin sa-mi ridic salariul pe luna sept.at ne-au spus ca ne vor plati preavizul iar acum 2 zile doamnele de la contabilitate au spus ca banii sunt blocati si ca noi nu vom primi nimic,sa ne luam cartile de munca la inceputul lunii noiembrie si in cazul in care nu am gasit alt loc de munca sa mergem la somaj.nu ne-au fost date tichetele de masa din luna iulie si tot de at. nu ne-au mai platit decat ajutorul de somaj,asiguraile medicale ,cas si pensie n-au fost platite catre stat desi pe fluturas au fost trecute.la cateva zile dupa ce firma si-a incetat activitatea se pare ca au declarat faliment dar nimeni nu poate sa dea nici o informatie.unde anume pot sa fac plangerea ,chiar poate rezolva problema inspectoratul teritorial de munca sau voi fi trimisa sa plimb hartii?va multumesc anticipat,daniela
buna seara,am nevoie de ajutorul dvs....in timpul concediului meu de odihna legal,firma la care lucrez cu contract pe perioada nedeterminata s-a inchis.se pare ca intram in preaviz dar care nu se stie daca va fi platit.in contract este trecut preavizul pt dif situatii dar la contabilitate(singurul departament care mai lucreaza) nimeni nu stie nimic .eu am concediul aprobat pana pe 18 oct inclusiv,in vacanta aceasta m-am casatorit(ce mai ''dar de nunta'')si stiu ca sunt 5 zile legale de la stat+bonurile de masa care au fost trecute in contract dar nu le-am mai primit din luna iulie-raspunsurile au fost le luati luna viitoare pe toate.exista legi care te protejeaza in tara asta fara sa pierzi ani si bani cu judecata sau orice firma poate dispune la bunul plac de angajatul roman?va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dvs