Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... firma inchisa-sunt protejata de vreo lege in tara asta?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

firma inchisa-sunt protejata de vreo lege in tara asta?

buna seara,am nevoie de ajutorul dvs....in timpul concediului meu de odihna legal,firma la care lucrez cu contract pe perioada nedeterminata s-a inchis.se pare ca intram in preaviz dar care nu se stie daca va fi platit.in contract este trecut preavizul pt dif situatii dar la contabilitate(singurul departament care mai lucreaza) nimeni nu stie nimic .eu am concediul aprobat pana pe 18 oct inclusiv,in vacanta aceasta m-am casatorit(ce mai ''dar de nunta'')si stiu ca sunt 5 zile legale de la stat+bonurile de masa care au fost trecute in contract dar nu le-am mai primit din luna iulie-raspunsurile au fost le luati luna viitoare pe toate.exista legi care te protejeaza in tara asta fara sa pierzi ani si bani cu judecata sau orice firma poate dispune la bunul plac de angajatul roman?va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dvs
Pentru nerespectarea /incalcarea prevederilor contractual asumate,pana la instanta,aveti dreptul legal sa sesizati ITM
Ce inseamna s-a inchis? A fost preluata de un lichidator?

Pentru casatorie aveti dreptul la 5 zile libere platite conform art 61(a) CCM unic la nivel national 2007-2010.

Faceti sesizare la ITM pentru nemultumirile dvs., nerespectarea CIM in conformitate cu prevederile din Codul Muncii.
Angela D, Consultant resurse umane
buna seara si va multumesc de raspuns.eu eram in vacanta cand m-au sunat colegii ca s-a inchis firma,sa vin sa-mi ridic salariul pe luna sept.at ne-au spus ca ne vor plati preavizul iar acum 2 zile doamnele de la contabilitate au spus ca banii sunt blocati si ca noi nu vom primi nimic,sa ne luam cartile de munca la inceputul lunii noiembrie si in cazul in care nu am gasit alt loc de munca sa mergem la somaj.nu ne-au fost date tichetele de masa din luna iulie si tot de at. nu ne-au mai platit decat ajutorul de somaj,asiguraile medicale ,cas si pensie n-au fost platite catre stat desi pe fluturas au fost trecute.la cateva zile dupa ce firma si-a incetat activitatea se pare ca au declarat faliment dar nimeni nu poate sa dea nici o informatie.unde anume pot sa fac plangerea ,chiar poate rezolva problema inspectoratul teritorial de munca sau voi fi trimisa sa plimb hartii?va multumesc anticipat,daniela
Sesizati inspectoratul teritorial de munca ,care va dispune cercetari si in termen de 30 de zile va comunica concluziile
Daca si-a inchis activitatea sau a suspendat-o temporar, este normal sa procedeze la concedierea salariatilor din motive neimputabile lor. Pentru eventuale drepturi salariale neachitate va trebui sa actionati firma in instanta. Deocamdata nu avezi dovada ca nu vor fi platite deoarece inteleg ca nu a expirat preavizul si nu ati efectuat lichidarea.