avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate adrianadra98

Activitate adrianadra98

Răspuns la discuția conflict de munca cu angajatorul
Buna!
In primul rand trebuie sa va cautati un nou loc de munca .Nu vreau sa tin morala dar cum a-ti dat marfa unui client care si-a facut mai multe firme "fantoma" asa cum chiar d-voastra le ziceati?
La intrebarea, ce se poate intampla ?Nu se intampla nimic ,va zic in postura angajatorului care a trecut prin asta.
Ca sa faca plangere la politie e nevoie sa aduca dovezi si nu este prea simplu,si chiar daca va face va trebui sa mergeti si sa da-ti o declaratie prin care va sustineti neimplicarea in firmele fantoma.Fara dovezi nu se da inceperea urmaririi penale.Nu va sfatuiesc sa va luati rapid avocat.
Incercati o rezolvare pe cale amiabila cand sunteti cu totii calmi.
Va rog cititi cu atentie contractul de munca ce l-ati semnat precum si fisa postului.Eu cred ca angajatorul a prevazut undeva raspunderea d-voastra vis-a-vis de marfa neincasata ca altfel nu cred ca si-ar permite sa nu va plateasca.Apropo,nu are dreptul sa va opreasca salariul sub nici o forma.Cred ca angajatorul trebuie sa-si ia avocat iar dumneavoastra un loc de munca.Stati linistit si viata merge mai departe......
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa platesc drepturi de autor sau anumite taxe pentru a comercializa parti ale legislatiei din domeniu tehnic:normative si standarde.
Va multumesc anticipat