Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor asupra legislatiei
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor asupra legislatiei

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa platesc drepturi de autor sau anumite taxe pentru a comercializa parti ale legislatiei din domeniu tehnic:normative si standarde.
Va multumesc anticipat
L 8/1996

Art. 9. - Nu pot beneficia de protecţia legală a dreptului de autor următoarele:

b) textele oficiale de natură politică, legislativă, administrativă, judiciară şi traducerile oficiale ale acestora;

Va multumesc!