avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate popanlili

Activitate popanlili

buna ziua!am o nelamurire in ceea ce priveste citatia mea de divort>am intentat divort impreuna cu sotul ,cererea fiind semnata de amandoi,suntem amandoi de acord sa divortam,chiar si in privinta copilului si a pensiei alimentare ne-am inteles dar in citatia mea la divort scrie ,,PARAT" si in a sotului scrie RECLAMANT",iar mie mi se specifica sa fac intampinare.E nevoie de toate astea ,daca noi divortam de comun acord si am depus cererea de divort amandoi ?
buna ziua...din nou!!saptamana trecuta in aparenta problema mea era rezolvata>executorul a trimis la banca o adresa in care a specificat din ce venituri sa se faca poprirea si anume din dreptul salarial,saptamana aceasta ..surpriza!!banca imi ia din nou 30% din somaj si un buget complementar al fiicei mele care tine de aceleasi drepturi a copilului cu handicap.am vb la banca dar sunt pasata de la unul la altul..adica de la relatii cu clienti I la filiala unde am cont,de acolo la cea mai apropiata filiala de domiciliul meu...si tot asa fara nici o rezolvare!!VA ROG SA MA SFATUITI CUM SA PROCEDEZ.
Va multumesc pt ajutor,primaria nu a explicat bancii ce reprezinta acea suma ,era doar o depunere a primariei in contul meu.Suma mi-a fost deblocata dar am inteles ca doar acea suma ,chiar daca am ajuns la un consens cu executorul si creditorul tot nu pot scoate alte sume din cont?De exemplu salariul din care trebuie sa platesc rata lunara la credit dar in alta banca decat in cea in care am contul.Am nevoie de o adresa de la executor pt a imi ridica poprirea de pe cont sau asta se face doar in momentul in care eu am terminat de platit datoria?
Banca imi cere sa merg la primarie de unde sa aduc o explicatie cu ce reprezinta suma.Nu executorul a dispus blocarea sumei mele in banca ci banca mi-a spus ca suma se afla intr-un cont de popriri pana la momentul in care primaria face o adresa spre banca in care sa explice ce este suma ..asta insemnand inca o zi de drumuri pt mine in toate institutiile.Cu banca sau cu executorul treubuie sa rezolv ca eu nu prea mai inteleg...din moment ce executorul nu a spus ca banii imi vor fi luati din cont|?
Va multumesc mult!Am discutat cu executorul care a dispus o Adresa spre banca pt a-mi fi deblocat contul ,dar banca mi-a luat toata suma din cont si imi cere explicatii pt banii respectivi.Mentiomez ca suma e undeva sub 500lei,deci nu e o avere si reprezinta indemnizatia pt handicap grav a copilului meu,virata de primaria de domiciliu.!Va rog sa-mi spuneti daca e legal ce face banca atata timp cat eu m-am inteles cu executorul si urmeaza sa vb cu creditorul,care e cu totul alta institutie bancara decat cea unde am contul .
Buna ziua! am avut un credit in valoare de aprox 1000 de lei.pt ca nu am platit acum sunt in executare silita iar suma totala este de 3080 lei.Doresc sa platesc in rate lunare dar suma imi pare exagerata .Pot negocia cu executorul judecatores sau suma ebatuta in cuie?multumesc!