Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... fac sau nu intampinare la citatie divort?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

fac sau nu intampinare la citatie divort?

buna ziua!am o nelamurire in ceea ce priveste citatia mea de divort>am intentat divort impreuna cu sotul ,cererea fiind semnata de amandoi,suntem amandoi de acord sa divortam,chiar si in privinta copilului si a pensiei alimentare ne-am inteles dar in citatia mea la divort scrie ,,PARAT" si in a sotului scrie RECLAMANT",iar mie mi se specifica sa fac intampinare.E nevoie de toate astea ,daca noi divortam de comun acord si am depus cererea de divort amandoi ?
Daca cererea ati depus-o impreuna si este vorba despre un divort de comun acord atunci nu aveti la ce sa faceti intampinare.

Daca pana la termenul de judecata se schimba situatia, in sensul ca partile nu mai sunt de acord pe toate aspectele pe care le implica desfacerea casatoriei, atunci solicitati un nou termen pentru a preciza acea actiune sau a face intampinare, dupa caz.