avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate Dete

Activitate Dete

Discuție Impozit garaj
Buna ziua. Problema mea e urmatoarea: la declaratia fiscala garajul auto care e o cladire lipita de corpul principal se declara la anexe sau nu? Se impoziteaza la fel cu spatiul locuibil? Unde trebuie incadrat pe declaratie?
Discuție Impozit cladiri
O cladire cu destinatia garaj auto lipita de peretele casei unde se incadreaza la daclaratia fiscala? E sau nu anexa?
Acestea sunt si intrebarile mele, de ce e nevoie de un evaluator pentru a constata ca imobilul ipotecat si-a marit valoarea , desi era suficient pentru obtinerea creditului la valoarea initiala . Cum pot sa-i conving pe cei de la banca ca nu e nevoie de o noua evaluare ? Eu detin cele enumerate , dar am nevoie de acceptul bancii pentru modificari in CF si ei vor sa reevalueze imobilul . Cum pot sa scap de aceasta reevaluare inutila si costisitoare?Multumesc!
Am cum sa intabulez constructia fara un evaluator din partea bancii? Ce trebuie sa fac?Multumesc!
Buna ziua,

Am o problema destul de delicata. Am obtinut un credit ipotecar de la banca si am ipotecat cu o casa veche (doua camere) si terenul aferent.Am construit pe baza unui proiect de extindere casa (cu autorizatie in regula) si acum doresc sa intabulez si constructia noua. Cei de la banca unde e ipotecata casa veche spun ca trebuie sa aduca un expert pentru a face o reevaluare a cladirii .Expertul trebuie sa-l platesc eu , la fel ca si la prima evaluare. Valoarea casei nu scade ci dimpotriva creste semnificativ , in comparatie cu valoarea ei la prima evaluare.De ce mai este nevoie de un evaluator (si implicit cheltuielile aferente) daca eu nu am facut modificari la cladirea veche decat extindere(adaugire) care creste enorm valoarea fostei cladiri ?Nu e suficient un reprezentant al bancii la fata locului pentru a putea primi acordul in vederea inscrierii extinderii in CF? Va multumesc!