avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate xeni

Activitate xeni

Răspuns la discuția partaj judiciar
ce ma intriga este taxa de timbru la valoarea masei partajabile
Răspuns la discuția partaj judiciar
nu am ce sa fac la un mediator pentru ca nu am nici un fel de divergente cu vecinii
singura problema este cartea funciara pe care nu o pot face decat dupa iesirea din indiviziune
Răspuns la discuția partaj judiciar
deja e pus pe rol procesul dosar 14826/196/2010 sectia civila Judecatoria Braila
Răspuns la discuția partaj judiciar
fiecare proprietar are act separat de vanzare-cumparare pe terenul pe care l-a cumparat
Discuție partaj judiciar
am un teren cumparat in 1970 de la un proprietar care avea in posesie un lot de 6000 mp. din care face parte si terenul meu
din acelasi lot de 6000 mp. s-au vandut si altor cumparatori loturi de teren, acum noi toti acesti cumparatori suntem in indiviziune, adica o strada intreaga
pentru intabulare trebuie sa ies din indiviziune
problema ar fi ca la proces : trebuie sa INDIC VALOAREA MASEI PARTAJABILE si sa achit taxa judiciara de timbru la valoarea indicata
nu inteleg logica acestei taxe.
Răspuns la discuția impas
va multumesc foarte mult pentru sfaturi, dar unde trebuie sa ma adresez pentru acest lucru
Discuție impas
nici nu stiu cu ce sa incep
suntem in indiviziune succesorala in urma decesului mamei mele in anul 1993, cinci frati si tatal nostru.
in anul 2006, mai precis pe data de 03 noiembrie a decedat unul din frati in Spania in urma unei tumori cerebrale, iar sotia lui nu a transmis actele de deces la consulatul din Madrid nici acum,
tatal meu sufera de Parkinson din anul 1996, iar in ultimii ani a beneficiat de pensie speciala pentru insotitor, pentru persoana cu handicap, mentionez ca are varsta de 78 de ani, isi face nevoile in casa intr-o caldarusa, pe care o arunca dimineata in fata usii sau a portii pentru a "alunga vrajile", despre mirosul pestilential no coment, aduna hartiile de la toaleta si gunoiul de la bucatarie si le da foc in curte
ani in urma aduna de prin gunoaie sticle goale si haine pe care le spala si se imbraca cu ele, nu va spun ce munca de lamurire am dus cu el ca sa arunc toate acele sticle, cu hainele a fost mai dificil, am chemat politia si tot nu s-a potolit
a facut reclamatii la politie tuturor vecinilor din diverse motive mai mult sau mai putin adevarate, la un moment dat a reclamat si politia ca nu il ia in seama, s-a rugat sectoristul de el ca sa il duca la expertiza dentara fiindca a reclamat ca i-au fost sparti dintii - expertiza a spus ca avea proteza de 10 ani
saptamana trecuta a fost plecat la Bacau unde are o proprietate si teren, apoximativ 5 ha. iar cand s-a intors mi-a spus ca a dat totul la o manastire, problema e ca nu stiu daca a dat si casa sau mai precis partea lui de casa si ce pot sa fac, pentru ca nu ma pot intelege cu el
toti banii din pensie ii pune in banca iar eu sunt datoare sa-l intretin, pentru ca in viziunea lui ar trebui sa ii platesc chirie
am renovat toata casa, am refacut gardul, poarta, am transformat o camera in baie, am pus gresie, faianta, am zugravit anul acesta, degeaba
aseara dupa ce am venit de la serviciu a deschis usa si mi-a spus " ai grija esti in vizorul politiei"
ca in filmele cu Stan si Bran, simt ca nu mai pot, imi vine sa-l strang de gat
ce sa ma fac cu asemenea aratare