Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impas
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impas

nici nu stiu cu ce sa incep
suntem in indiviziune succesorala in urma decesului mamei mele in anul 1993, cinci frati si tatal nostru.
in anul 2006, mai precis pe data de 03 noiembrie a decedat unul din frati in Spania in urma unei tumori cerebrale, iar sotia lui nu a transmis actele de deces la consulatul din Madrid nici acum,
tatal meu sufera de Parkinson din anul 1996, iar in ultimii ani a beneficiat de pensie speciala pentru insotitor, pentru persoana cu handicap, mentionez ca are varsta de 78 de ani, isi face nevoile in casa intr-o caldarusa, pe care o arunca dimineata in fata usii sau a portii pentru a "alunga vrajile", despre mirosul pestilential no coment, aduna hartiile de la toaleta si gunoiul de la bucatarie si le da foc in curte
ani in urma aduna de prin gunoaie sticle goale si haine pe care le spala si se imbraca cu ele, nu va spun ce munca de lamurire am dus cu el ca sa arunc toate acele sticle, cu hainele a fost mai dificil, am chemat politia si tot nu s-a potolit
a facut reclamatii la politie tuturor vecinilor din diverse motive mai mult sau mai putin adevarate, la un moment dat a reclamat si politia ca nu il ia in seama, s-a rugat sectoristul de el ca sa il duca la expertiza dentara fiindca a reclamat ca i-au fost sparti dintii - expertiza a spus ca avea proteza de 10 ani
saptamana trecuta a fost plecat la Bacau unde are o proprietate si teren, apoximativ 5 ha. iar cand s-a intors mi-a spus ca a dat totul la o manastire, problema e ca nu stiu daca a dat si casa sau mai precis partea lui de casa si ce pot sa fac, pentru ca nu ma pot intelege cu el
toti banii din pensie ii pune in banca iar eu sunt datoare sa-l intretin, pentru ca in viziunea lui ar trebui sa ii platesc chirie
am renovat toata casa, am refacut gardul, poarta, am transformat o camera in baie, am pus gresie, faianta, am zugravit anul acesta, degeaba
aseara dupa ce am venit de la serviciu a deschis usa si mi-a spus " ai grija esti in vizorul politiei"
ca in filmele cu Stan si Bran, simt ca nu mai pot, imi vine sa-l strang de gat
ce sa ma fac cu asemenea aratare
xeni, utilizator
Actionati urgent
art.142 din Codul familiei: "Cel ce nu are discernamant pentru a se ingriji de interesele
sale, din cauza alienatiei mintale ori debilitatii mintale, va fi pus sub interdictie".
Din actul normativ mentionat rezulta trei conditii de fond necesare pentru punerea
sub interdictie:
exista doua feluri de curatela:
- curatela incapabilului, care reprezinta masura de ocrotire luata in favoarea
celui lipsit de capacitatea de exercitiu sau cu capacitate de exercitiu restransa;
- curatela capabilului, care reprezinta masura de ocrotire luata in favoarea
persoanei fizice cu capacitate de exercitiu deplina, dar aflata in anumite
situatii speciale.

daca din cauza batranetii, a bolii sau a unei infirmitati fizice, o persoana, desi
capabila, nu poate, personal, sa-si administreze bunurile sau sa-si apere
interesele in conditii multumitoare si, din motive temeinice, nu-si poate numi
un reprezentant;
- daca din cauza bolii sau din alte motive, o persoana, desi capabila, nu poate,
nici personal, nici prin reprezentant, sa ia masurile necesare in cazuri a caror
rezolvare nu sufera amanare;
- daca din cauza bolii sau din alte motive, parintele sau tutorele este impiedicat
sa indeplineasca un anumit act in numele persoanei ce reprezinta sau ale carei
acte le incuviinteaza;

4.1. Procedura instituirii
Instituirea curatelei se face la cerere sau din oficiu. Potrivit art.154 alin.1 din
Codul familiei: "Curatela se poate institui la cererea celui care urmeaza a fi reprezentat,
a sotului sau, a rudelor, a celor aratati in art.115, precum si a tutorelui, in cazul
prevazut de art.152 lit.c. Autoritatea tutelara poate institui curatela din oficiu ".
Conform art.154 alin.2 din Codul familiei : "Curatela nu se poate institui decat cu
consimtamantul celui reprezentat, in afara de cazurile in care consimtamantul nu poate fi
dat".

4.2. Continutul
Continutul curatelei capabilului este guvernat de urmatoarele reguli :
- potrivit art.155 alin.1 din Codul familiei : "in cazurile in care se instituie
curatela, se aplica regulile de la mandat". Acest lucru inseamna ca puterile
incredintate de persoana reprezentata formeaza continutul curatelei;
- potrivit art.155 alin.2 din Codul familiei : "Autoritatea tutelara poate da
instructiuni curatorului, in locul celui reprezentat, in toate cazurile in care,
acesta din urma nu este in masura sa o faca";
- potrivit art.153 din Codul familiei, instituirea curatelei nu aduce nici o
atingere capacitatii celui reprezentat
- in indeplinirea sarcinii sale, curatorul trebuie sa tina seama de cauza sau
motivul care a generat nevoia instituirii curatelei.
- persoana fizica sa fie lipsita de discernamant;
Curatela se instituie pentru persoane capabile.Pentru cele al caror discernamant lipseseste, sau e grav afectat , existand moment trecatoare in care acesta e prezent , totusi , se intituie tutela.
va multumesc foarte mult pentru sfaturi, dar unde trebuie sa ma adresez pentru acest lucru
xeni, utilizator