Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CERERE DE PUNERE SUB INTERDICTIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CERERE DE PUNERE SUB INTERDICTIE

Buna seara
Am o bunica de 99 ani. Mama mea, care o ingrijeste, a depus cerere de punere sub interdictie la Judecatorie. Intrebarile mele sunt:
- cererea de punere sub interdictie este de competenta Judecatoriei sau a Tribunalului in prima instanta?
- avand in vedere faptul ca mama mea nu o poate lasa pe bunica singura pentru a merge in instanta, o pot reprezenta eu daca am procura judiciara?
- daca mamei mele i se va atribui tutela, ii posate face eventual un certificat de handicap bunicii?
Multumesc tuturor pentru atentie si pentru raspunsuri
Cererea de punere sub interdictie trebuie sa cuprinda cerintele prevazute de C. proc. civ. si este scutita de taxa de timbru. Competenta de judecata este a tribunalului in a carei raza teritoriala isi are domiciliul cel care urmeaza sa fie pus sub interdictie. Interdictia poate fi ceruta de autoritatea tutelara, alte organe si de persoanele prevazute de lege ( de exemplu, persoane apropiate minorului sau debilului mintal). Totodata, se procedeaza la numirea unui tutore (exceptie, minorul aflat sub ocrotirea parintilor) si la stabilirea locului unde interzisul va fi supravegheat medical, la locuinta lui sau intr-o institutie sanitara.
Notiunea interdictiei judecatoresti
Interdictia judecatoreasca este acea institutie de drept civil care se ia de instanta
judecatoreasca, menita sa ocroteasca persoana fizica lipsita de discernamantul necesar
pentru a se ingriji de interesele sale datorita alienatiei sau debilitatii mintale, ce are ca
efect lipsirea acesteia de capacitatea de exercitiu si instituirea tutelei.
Conditiile de fond
Reglementarea conditiilor de fond ale interdictiei judecatoresti se gaseste in
art.142 din Codul familiei: "Cel ce nu are discernamant pentru a se ingriji de interesele
sale, din cauza alienatiei mintale ori debilitatii mintale, va fi pus sub interdictie".
Din actul normativ mentionat rezulta trei conditii de fond necesare pentru punerea
sub interdictie:
exista doua feluri de curatela:
- curatela incapabilului, care reprezinta masura de ocrotire luata in favoarea
celui lipsit de capacitatea de exercitiu sau cu capacitate de exercitiu restransa;
- curatela capabilului, care reprezinta masura de ocrotire luata in favoarea
persoanei fizice cu capacitate de exercitiu deplina, dar aflata in anumite
situatii speciale.

daca din cauza batranetii, a bolii sau a unei infirmitati fizice, o persoana, desi
capabila, nu poate, personal, sa-si administreze bunurile sau sa-si apere
interesele in conditii multumitoare si, din motive temeinice, nu-si poate numi
un reprezentant;
- daca din cauza bolii sau din alte motive, o persoana, desi capabila, nu poate,
nici personal, nici prin reprezentant, sa ia masurile necesare in cazuri a caror
rezolvare nu sufera amanare;
- daca din cauza bolii sau din alte motive, parintele sau tutorele este impiedicat
sa indeplineasca un anumit act in numele persoanei ce reprezinta sau ale carei
acte le incuviinteaza;

4.1. Procedura instituirii
Instituirea curatelei se face la cerere sau din oficiu. Potrivit art.154 alin.1 din
Codul familiei: "Curatela se poate institui la cererea celui care urmeaza a fi reprezentat,
a sotului sau, a rudelor, a celor aratati in art.115, precum si a tutorelui, in cazul
prevazut de art.152 lit.c. Autoritatea tutelara poate institui curatela din oficiu ".
Conform art.154 alin.2 din Codul familiei : "Curatela nu se poate institui decat cu
consimtamantul celui reprezentat, in afara de cazurile in care consimtamantul nu poate fi
dat".

4.2. Continutul
Continutul curatelei capabilului este guvernat de urmatoarele reguli :
- potrivit art.155 alin.1 din Codul familiei : "in cazurile in care se instituie
curatela, se aplica regulile de la mandat". Acest lucru inseamna ca puterile
incredintate de persoana reprezentata formeaza continutul curatelei;
- potrivit art.155 alin.2 din Codul familiei : "Autoritatea tutelara poate da
instructiuni curatorului, in locul celui reprezentat, in toate cazurile in care,
acesta din urma nu este in masura sa o faca";
- potrivit art.153 din Codul familiei, instituirea curatelei nu aduce nici o
atingere capacitatii celui reprezentat
- in indeplinirea sarcinii sale, curatorul trebuie sa tina seama de cauza sau
motivul care a generat nevoia instituirii curatelei.
- persoana fizica sa fie lipsita de discernamant;
Instituţia interdicţiei judecătoreşti este reglementată în art. 142-151 din Codul familiei, precum şi în art. 30-35, „Procedura interdicţiei” din Decretul nr. 32/1954.
Art. 142 C.fam. prevede conditiile de fond pentru instituirea acestei masuri de ocrotire: „Cel care nu are discernământ pentru a se îngriji de interesele sale, din cauza alienaţiei or debilităţii mintale, va fi pus sub interdicţie”, respectiv:
- persoana să fie lipsită de discernământ;
- cauza lipsei de discernământ să fie alienaţia ori debilitatea mintală;
- lipsa de discernământ să nu-i permită persoanei să se îngrijească de interesele sale.
Punerea sub interdicţie judecătorească poate fi cerută de orice persoană care are interes, inclusiv de persoana fizică ce urmează a fi pusă sub interdicţie (art. 143 C.fam.).
Competenţa de soluţionare a cererii aparţine instanţei judecătoreşti (judecătoria) de la domiciliul pârâtului.
Procedura are două faze:
a) faza necontradictorie şi
b) faza contradictorie.
Faza necontradictorie este prevazuta in dispoz. art. 30-32 din Decretul nr. 32/1954.
Faza contradictorie îmbracă forma unui proces civil obişnuit, în care:
– procurorul participă la judecată şi pune concluzii cu privire la cerere;
– ca probe ce vor fi administrate, sunt:
a) interogatoriul pârâtului;
b) expertiza medicală (psihiatrică) din faza necontradictorie, dar poate fi completată.
Pe baza probelor administrate, instanţa va hotărî admiterea ori respingerea cererii.
În acest proces, nu o puteti reprezenta pe bunica în instanţa, deoarece instanta trebuie să stabileasca daca bunica face parte dintre persoanele cu debilitate sau alienatie mintala tocmai pentru solutionarea cererii.
Dupa obtinerea tutelei de catre mama dv., aceasta poate face orice act sau fapt in numele si pe seama persoanei ocrotite pentru protejarea intereselor acesteia, inclusiv obtinerea unui certificat de incadrare in grad de handicap. ;)
Multumesc mult d-nei consilier si d-nei avocat.
Acum m-am lamurit. Nu vreau sa o reprezint pe bunica ci pe mama, deoarece aceasta nu are timp sa mearga in instanta - bunica necesita ingrijire permanent. Mama a vrut sa faca demersurile mai simplu pentru a obtine curatela - o ingrijeste pe bunica de 30 ani- dar i s-a spus ca are nevoie de un bilet de internere, etc., iar bunica nu ar rezista la asa ceva. Acesta este motivul pentru care a depus cerere de punere sub interdictie.
Va multumesc din nou.
Mulţumesc şi eu pentru lămuririle date lui "ni_leta", care îmi folosesc şi mie. Numai că în cazul meu este şi mai frumos. Tatăl meu are certificat de handicap cu demenţă, cu supraveghere 24 din 24, şi este chemat în judecată pentru partaj terenuri (pe 8 sept 2009 la primul termen) de o soră de-a lui bolanavă şi ea de demenţă Alzheimer. Cererea a fost facută de cumnatul lui tata care are din 2006 un mandat de reprezentare. Practic un om fără discernământ cu acte, cheamă în judecată un alt om fără discernămant deasemenea cu acte în regulă. Ambii au asisenţi personali soţia respectiv soţul (cumnatul lui tata). Cumnatul lui tata este procesoman. A avut sute de procese. Este la Buftea mai des ca portarii. Are 78 de ani. Nici el nu mai este în toate minţile. Mai nou o târăşte după el la Buftea şi pe mătuşa mea, pentru ca nu au copii şi nu are cu cine să o lase acasă. ªi simte că ar mai avea zile de încă un proces. Preocese au fost viata lui :D
Dincolo de glumă şi amuzament, mama m-a rugat să iau firul problemei şi să văd ce este de făcut cu sonatul ăsta de unchi. Eu nu am nici o calitate oficială de reprezentare a lui tata, mama nu se pricepe fiind o femeie simplă fără studii la tinereţe. Eu că sunt inginer sunt marea ei speranţă. Numai că microprocesoarele la care mă pricep eu nu functionează (incă) la fel ca cele din capul oamenilor. Odată instalată demenţa, aceasta este ireversibilă. Nu am căutat încă un avocat pentru că sunt în faza de documentare să ştiu ce să-i cer. Cred ca primul lucru pe care ar trebui sa-l fac ar fi solicitarea de punere sub interdicţie judecătorească şi a lui tata şi a matuşii mele pe motiv de lipsa de discernământ. După aceea om mai vedea! Ce credeţi? Am fost cam lung în descriere dar cred ca este insignifiant faţă de ce vaurma #-o:-/:worthy:
Primata etapa pe care trebuie sa o parcurgeti e punerea sub interdicitie , competenta fiind judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieaza paratul , ulterior , dupa constatarea incapacitatii , din punctul de vedere al legii civile , (a lipsei de discernamant) , va veti adresa Autoritatii Tutelare, in vederea numirii unui tutore , care sa reprezinte interesele persoanei afectate psihic.