avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate ioanab12

Activitate ioanab12

Multumesc pt raspuns. Saptamana viitoare (22.01) trebuie sa incep serviciul. Angajatorul vrea sa incep cu jumatate de norma. Se poate?
Buna ziua. In ianuarie 2015 trebuie sa ma intorc la serviciu din CCC 1 an. Zilele trecute am fost chemata la serviciu si mi s-a spus ca nu ma pot primi inapoi pt ca firma trece printr-o perioada mai dificila si sa ma duc sa stau acasa cu copilul pana la 2 ani. Asa ceva nu se poate pt ca eu am cerere depusa pt cresterea copilului pana la 1 an. Ce ma sfatuiti sa fac. Va multumesc.
Răspuns la discuția contracte amanet fictive
Buna ziua. Revin la problema pe care am prezentat-o mai sus, cu ceva timp in urma. Trebuie sa mentionez ca am luat si noi legatura cu un avocat si acesta ne-a spus sa incercam sa tragem de timp. Asta am si facut. Din mai si pana acum problema nu e rezolvata. Tipul respectiv ne solicita banii, noi i-am spus ca incercam sa-i strangem si el ne da tot felul de termene. Ce ar trebui sa facem in continuare? Va multumesc swi astept raspunsul dvs.
Răspuns la discuția contracte amanet fictive
care ar fi pedeaspa pentru asa ceva?
Răspuns la discuția contracte amanet fictive
Trebuie sa mai precizez ca lui i s-a comunicat ca a fost transferat de la vechea firma la cea noua (la cei care au venit sa faca control) si asta fara sa fie anuntat.
Buna ziua. As dori sa primesc daca se poate un raspuns de la dumneavoastra in legatura cu urmatoarea problema. Un amic de-al meu lucreaza de cca. 5 ani la o firma de amanet. Cu acordul patronului a facut in cursul anului trecut cca. 30 contracte fictive. In martie anul acesta patronul a murit. El i-a comunicat sotiei patronului ca nu are tot aurul pentru ca unele contracte sunt fictive. Ea a spus ca nu e nici o problema, ca stie si ca le vor scoate. Suntem in mai. Zilele trecute a venit contabila firmei impreuna cu alte 2 persoane de la alta firma ca sa faca inventar. Au facut si au gasit aceste contracte care valoreaza cca. 29.000 lei. Trebuie sa mentionez ca aceste persoane (noua firma) si patronul care a murit se ocupa cu camatarie. L-au amenintat ca il duce la politie si l-au pus sa dea o declaratie din care sa rezulte ca a facut aceste contracte si ca se angajeaza ca in 48 de ore sa plateasca suma respectiva. Amicul meu a facut s-a imprumutat, cum a putut a facut rost de bani si le-a dat alora. numai ca ei au spus ca in momentul in care aduce banii vor trece pe declaratia respectiva si totul se termina. Cand a fost sa duca banii au motivat ca hartia este la contabila si ca va trece ea ulterior suma. In ziua urmatoare s-a dus din nou la serviciu, au venit din nou persoanele respective si l-au dus la sef. Acolo i s-a spus ca au facut ei un calcul, au adaugat dobanzi, comisioane, TVA si ca trebuie sa le mai dea suma de 80.000 lei. A fost amenintat, intrebat ce proprietati are pe numele lui, etc. Pana luni trebuie sa le dea un raspuns, daca le da sau nu banii.
Intrebarea mea este: ce sa faca? Mai bine sa mearga la politie?
Va multumesc si astept raspunsul dvs.
intr-unul din articolele contractului se specifica ca, cumparatorul poate face denuntare unilaterala in 7 zile lucratoare de la data intocmirii contractului, ca poate trimite o scrisoare recomandata cu confirmare de primire catre vanzator. mentionez ca, contractul a fost incheiat in afara spatiilor comerciale, chiar in contract scrie ca face referire la ordonanta nr.106/99 privind contractele incheiate in afara spatiilor comerciale
imi puteti spune cum trebuie facuta o cerere pentru denuntare unilaterala?
Discuție ajutor somaj
buna ziua. as avea si eu o intrebare. am terminat anul asta facultatea de finante banci, licenta am dat-o in iulie. intrebarea mea este mai beneficiez de ajutor de somaj daca nu m-am inregistrat imediat dupa absolvire ca sunt in cautarea unui loc de munca la agentia judeteana de care apartin? ma mai pot inregistra acum?