Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor somaj

buna ziua. as avea si eu o intrebare. am terminat anul asta facultatea de finante banci, licenta am dat-o in iulie. intrebarea mea este mai beneficiez de ajutor de somaj daca nu m-am inregistrat imediat dupa absolvire ca sunt in cautarea unui loc de munca la agentia judeteana de care apartin? ma mai pot inregistra acum?
1.Trebuia sa va inscrieti la AJOFM de domiciliu in termen de 60 de zile de la absolvire, pentru ca dupa aceasta perioada sa beneficiati de indemnizatie de somaj.
2. Va puteti inscrie si acum la AJOFM pentru a putea beneficia de alte facilitati conferite de Legea 76/2002, in cazul in care AJOFM sau dvs. va gaseste sau va gasiti un loc de munca.